تحریم بیمارستانها توسط شرکتهای دارویی

طی هفته‌های اخیر بنا به اذعان مسئولان علوم پزشکی بسیاری از شرکت‌های دارویی اقدام به تحریم بیمارستان‌ها کرده‌اند و بیمارستان‌ها نیز برای ادامه خدمات رسانی خرید دارو را به بیماران محول کرده و از پذیرش بیماران غیراورژانسی خودداری می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری فارس، ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: تهیه هر نوع دارو و ملزومات پزشکی به عهده بیمارستان هاست، بیمه ها در پرداخت ها تاخیر قابل توجهی دارند و شرکت های تامین کننده دارو و سایر ملزومات پزشکی بیمارستان ها را تحت فشار قرار داده اند.

طی روزهای گذشته خبری با عنوان «شکست طرح تحول سلامت» در چند استان از جمله استان قزوین در شبکه‌های مجازی منتشر شد که بلافاصله پس انتشار این خبر، نامه رییس دانشگاه علوم پزشکی شهر قزوین خطاب به برخی از بیمارستان‌های دولتی منتشر شد که بر اساس این نامه بیمارستان‌ها موظفند برای پیشگیری از تعطیلی بیمارستان‌ها دارو و تجهیزات پزشکی را از خارج از بیمارستان‌ها تهیه کنند.

این سخنان حریرچی در حالی مطرح می‌شود که طی هفته‌های اخیر بنا به اذعان مسئولان علوم پزشکی بسیاری از شرکت‌های دارویی اقدام به تحریم بیمارستان‌ها کرده‌اند و بیمارستان‌ها نیز برای ادامه خدمات رسانی خرید دارو را به بیماران محول کرده و از پذیرش بیماران غیراورژانسی خودداری می‌کنند. این برای چندمین بار در ماه‌های گذشته است که روسا و کادر درمانی بیمارستان‌های مختلف به دلیل مشکلات مالی از بی‌تدبیری بیمه‌ها و وزارت بهداشت انتقاد کرده‌اند.

حال باید دید این احکام و دستورهای دولتی‌ها برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار پیش‌رو در طرح تحول سلامت مرهمی خواهد بود یا اینکه صدور اینگونه دستورها تنها یک شو رسانه‌ای و تبلیغاتی است و مشکلات مردم و پزشکان در بیمارستان‌های دولتی همچنان ادامه خواهد داشت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.