انفجارمین در سقز تلفات به دنبال داشت

یکی از نیروهای واحد پاکسازی گروه مین روبی در جریان فعالیت در پایگاه متروکه آلوده به مین زمان جنگ در روستای ‘سرتکلتو’ دست چپ و چشم راستش را از دست داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، محسن رجبی، بخشدار سرشیو سقز در تشریح این خبر گفت: بر اثر این حادثه یکی دیگر از مین روبان هم از ناحیه صورت دچار آسیب شد که هر ۲ نفر در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری شده اند.

وی اضافه کرد: روند پاکسازی پایگاه های متروکه آلوده به مین باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی هم اکنون در تعدادی از روستاها از جمله ‘سرتلکتو’ و ‘جوشن’ در حال انجام است.

وی اظهار کرد: متاسفانه سالانه تعدادی از مین روبان و مردم منطقه بر اثر انفجار مین و اشیای باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی هشت ساله دچار حادثه می شوند که بهار امسال انفجار مین در جاده سرشیو در مسیر روستای جوشن در نزدیکی پایگاه ‘به رده قاورمه’، منجر به قطع پای راست یک شهروند سقزی شد.
رجبی ادامه داد: مین هایی که زیر خاک کار گذاشته شده بر اثر فرسایش خاک ناشی از بارندگی، جابجا می شود که با وجود پاکسازی مین های به جامانده، احتمال خطر انفجار وجود دارد که از اهالی روستا و مردم شهر خواستاریم از ورود به داخل پایگاه های متروکه، خودداری کنند.

به گفته علی اکبر ورمقانی، فرماندار سقز هم کمیته ای در این شهرستان به پرونده های خسارت جانی ناشی از انفجار مین و بقایای ناشی از جنگ می پردازد و در این راستا نهایت کمک را در حق آسیب دیدگان به عمل می آورد که پس از طی تشریفات قانونی و تایید کمیته های استانی و ملی، با آسیب دیدگان همانند جانبازان دفاع مقدس برخورد می شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.