وزارت خارجه ایران: «بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد»

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پس از دیدار نمایندگان بریتانیایی با خانواده نازنین زاغری اعلام کرد: «بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری دوشنبه ۱۶ مرداد خود گفته است: «هیأت انگلیسی که به تهران سفر کرده بود با خانواده نازنین زاغری دیداری انجام دادند. خانم زاغری ایرانی هستند و همسرشان انگلیسی است و همان‌طور که گفتم این دیدار انجام شد. هیچ بحثی در مورد تبادل زندانی بین ایران و انگلیس وجود ندارد.»

بهرام قاسمی همچنین تأکید کرده که جمهوری اسلامی دو تابعیتی بودن شهروندان ایران را قبول ندارد.

الیستر برت، یکی از اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا و از مقامات ارشد وزارت خارجه این کشور در دولت ترزا می برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران سفر کرده بود. او روز یکشنبه در توییتر خود از ملاقاتش با خانواده نازنین زاغری خبر داده بود.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد توماس رویترز از سوم آوریل (پانزدهم فروردین‌ماه ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. سپاه پاسداران استان کرمان دو ماه پس‌ازاین بازداشت اعلام کرد که نازنین زاغری به اتهام «مشارکت در پروژه‌های براندازی» دستگیر و به کرمان منتقل شده است. پاسپورت بریتانیایی گابریلا دخترخانم زاغری که متولد بریتانیاست نیز ضبط‌شده و او نمی‌تواند از ایران خارج شود و والدین خانم زاغری از او نگهداری می‌کنند.

این شهروند ایرانی-بریتانیایی ۳۷ ساله با بنیاد رویترز همکاری داشته و مشغولیت اصلی او فعالیت با نهادهای خیریه بوده است.

خانم زاغری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده است.

ریچارد رتلکیف، همسر خانم زاغری به رسانه‌ها گفته است در مدت زندان انفرادی در کرمان همسرش را «به امضای اعتراف دروغین مجبور کرده‌اند.»

هم‌اکنون گیسو، دختر دو ساله نازنین جدا از والدین خود و نزد خانواده مادرش زندگی می‌کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.