تأیید حکم پنج سال حبس برای عضو تیم مذاکرات هسته‌ای به اتهام جاسوسی

خبرگزاری تسنیم از حکم ۵ سال حبس یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به اتهام جاسوسی خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این خبرگزاری بدون اشاره به نام فرد نوشته محکومیت ۵ سال حبس این عضو تیم مذاکره‌کننده ایران در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تأیید نیز شده است.

شهریور ۹۵ جواد کریمی قدوسی، یکی از اعضای جبهه پایداری از بازداشت یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با هویت عبدالرسول دری اصفهانی به اتهام جاسوسی خبر داده بود.

کریمی قدوسی در گفت وگو با مجله «رمز عبور» گفته بود فردی که ماهانه ۷۵۰۰ پوند برای ارائه اطلاعات دولتی ایران دریافت می‌کرد، جاسوس آمریکا بود. به گفته قدوسی این شخص در سفر محمد جواد ظریف به ترکیه در هواپیما بود، اما از داخل هواپیما دستور بازداشتش صادر شد و او را به تهران بازگرداندند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ادعای جواد کریمی قدوسی مبنی بر حضور «فرد دستگیر شده» در هیأت همراه محمدجواد ظریف در سفر به ترکیه را «کذب محض» خوانده و گفته بود:«عده‌ای معدود نباید منافع و امنیت ملی را قربانی اهداف و اغراض زودگذر جناحی و شخصی خود کنند.»

این خبری چندی بعد یعنی در تاریخ هفتم شهریور ۹۵ از سوی سخنگوی قوه قضاییه غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه‌قضاییه تأیید شد.

محسنی اژه‌ای گفته بود: «اصل خبر دستگیری این شخص صحت دارد و این فرد بعد از چند روز با وثیقه آزاد شد.»

سخنگوی قوه‌قضاییه چند ماه بعد در تاریخ ۱۵ اسفند سال گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده متهم دستگیر شده تیم مذاکرات هسته‌ای، از صدور کیفرخواست خبر داد و گفت: «در پرونده این فرد قرار نهایی صادر شده و پرونده به دادگاه می‌رود تا رسیدگی لازم انجام شود.»

پرونده این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای پس از تکمیل تحقیقات از سوی دادسرا، برای رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد و نهایتاً دادگاه هم بعد از برگزاری چند جلسه محاکمه، حکم این فرد را صادر کرد.

دهم خبرداد ماه امسال بود که محسنی اژه‌ای از صدور حکم متهم این پرونده خبر داد و گفت: «در ارتباط با این پرونده حکم دادگاه بدوی صادر شده اما قابل اعتراض است و طبعاً بعد از صدور حکم قطعی، قابلیت اطلاع‌رسانی دارد. در این پرونده اجمالاً حکم حبس صادر شده اما به‌لحاظ قانونی نمی‌توانم جزئیات بیشتری ارائه کنم.»

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای این عضو دستگیر شده تیم مذاکرات هسته‌ای، ۵ سال حبس صادر کرده بود که پرونده با اعتراض متهم به رأی صادر به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد.

پرونده در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد بررسی قرار گرفت و شعبه دادگاه رأی شعبه بدوی یعنی ۵ سال حبس را تأیید کرد و حکم متهم این پرونده قطعی شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.