شماری از کنشگران مدنی خواهان آزادی محمدعلی طاهری شدند

تعدادی از کنشگران مدنی و فعالان حقوق بشر در نامه‌ای با اشاره به ناعادلانه بودن حکم اعدام محمدعلی طاهری خواستار لغو این حکم و آزادی فوری و بی‌قید و شرط این زندانی عقیدتی شدند.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

هم‌وطنان و فعالان حقوق بشر

محمدعلی طاهری که از ۶ سال پیش بازداشت شد، مکرراً با اتهاماتی مستوجب اعدام، محاکمه و تبرئه و پرونده‌ی دیگری برای وی گشوده شد تا اراده‌ی مأموران امنیتی که کمر به اعدام وی بسته بودند، تحقق یابد.

در آخرین رأی قضایی که از دیوان عالی کشور صادر شد، ایشان به کلی از اتهام افساد فی‌الارض تبرئه شد. مع‌هذا دادرس دادگاه انقلاب با استناد به استدلال‌هایی مخدوش، از جمله قوانین مصوب بعد از دستگیری ایشان، رأی به اعدام محمدعلی طاهری صادر نموده است.

سراسر حکم صادره از دادگاه انقلاب به عقاید و اندیشه‌های ایشان استناد کرده و حکم اعدام صادر کرده است.

پرونده‌ی مزبور به شعبه ٣٣ دیوان عالی کشور ارسال شده است تا قضات مربوطه مجدداًمبادرت به صدور حکم قضایی نمایند.

قضاتی که پیش‌ازاین مؤکدا و با استناد به قانون قدیم و جدید و عدم ضرورت اخذ فتویدر این پرونده، حکم به برائت صادر کرده بودند.

انتظار قضایی آن است که دیوان عالی کشور به استقلال خویش احترام بگذارد و از اقدامات غیرقانونی بیشتر در این پرونده جلوگیری به عمل بیاورد.

طبق مفاد ماده ١٩ اعلامیه جهانی حقوق بشر: «هرکس حق آزادی بیان و عقیده دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمامی وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد»

همچنین به موجب اصل ٢٣ قانون اساسی: «هیچکس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد

از آنجا که ایران اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر را امضاء کرده است، ضمن دعوت دستگاه قضایی ایران به رعایت تعهدات بین‌المللی‌اش، خاطرنشان می‌سازد، مفاد اعلامیه‌یجهانی حقوق بشر قابل نقض نمی‌باشد و هیچ دولتی حق ندارد شهروندان اش را به دلیل داشتن عقایدی خاص مجازات کند و به‌ویژه آن‌ها را در معرض مجازات اعدام قرار دهد.

ما امضاء کنندگان این نامه ضمن فراخوان فعالان حقوق بشر به فعالیت در جهت رعایت حقوق انسانی محمدعلی طاهری، خواستار لغو حکم اعدام و آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان هستیم.

امضاء کنندگان:

فریده مرادخانی، نسرین ستوده، محمد ملکی، گیتی پورفاضل، عبدالحمیدمعصومی تهرانی، محمد نوریزاد، زهرا ربانی، احمد منتظری، حمید آصفی

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.