درخواست کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل برای آزادی فوری نازنین زاغری

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل روز گذشته خواستار آزادی فوری نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی، شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خوزه آنتونیو گوئوارا برمودز و عاصمه جهانگیر، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه ۲۸ مهرماه در بیانیه خود گفته‌اند نازنین زاغری- رتکلیف که هم اکنون دوران حبس پنج ساله‌اش را در زندان اوین می‌گذارند، اگر به خاطر اتهام‌های جدید محکوم شود می‌تواند ۱۶ سال زندان به محکومیت او بیفزاید.

این کارشناسان اتهام‌های تازه مقام‌های قضایی ایران به خانم زاغری را «شدیدا» نگران کننده خوانده‌اند.

کارشناسان حقوقی سازمان ملل تصریح کرده‌اند: «از نظر ما خانم زاغری- رتکلیف به صورت خودسرانه از آزادی محروم شده و حق او برای برگزاری یک دادگاه عادلانه در محکمه‌ای بی‌طرف و مستقل زیر پا گذاشته شده است».

آنها افزوده‌اند: «بر اساس قوانین بین‌المللی، این وضعیت نقض آشکار تعهدات ایران است».

آقای برمودز و خانم جهانگیر تاکید کرده‌اند: «ما درباره اثر روحی و جسمی اتهام‌های جدید وارده به خانم زاغری- رتکلیف عمیقا نگرانیم. ما از مقام‌های ایرانی می‌خواهیم تا فورا او را آزاد کرده و نسبت به سلامت جسمی و روحی‌اش اطمینان دهند».

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل همچنین ابراز نگرانی کرده‌اند که درخواست خانم زاغری برای آزادی موقت، آن هم در حالی که پس از گذراندن یک ششم محکومیت می‌توان چنین درخواستی داد، رد شده و از خانواده‌اش خواسته شده است تا برای اتهام‌های جدید وثیقه تهیه کنند وگرنه وی به سلول انفرادی فرستاده خواهد شد.

آنها گفته‌اند که «ما در ارتباط با وضعیت خانم زاغری- رتکلیف با مقام‌های ایرانی در تماس خواهیم بود».

‌عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز ۲۵ مهرماه اتهام‌های جدید خانم زاغری را به صورت جزئی بیان، و او را «مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی» معرفی کرد و گفته بود که وی «با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران»، فعالیت می‌کرده ‌است.

به گفته آقای دولت‌آبادی، «چگونگی استفاده از ای‌میل مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره‌سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده ‌است».

وی افزوده بود: ارسال نامه از سوی دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا، «مؤید ارتباط وی با دولت انگلستان و اهمیت این متهم برای آن کشور» است.

نازنین زاغری که بهار سال ۲۰۱۶ برای دیدار خانواده‌اش، به ایران سفر کرده بود، هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و پس از ماه‌ها حبس بدون محاکمه، سرانجام در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

اتهام‌های جدید دادستانی تهران علیه خانم زاغری در حالی مطرح شده است که مدیر شبکه جهانی بی‌بی‌سی پیش از این اعلام کرده بود خانم زاغری هرگز با بخش فارسی این رسانه همکاری نداشته‌ است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.