اعتصاب بیش از دو هزار کارگر عسلویه/اعتراض کارگران کیش چوب

دیروز، ۸ آبان، ۲۰۰۰ کارگر فاز ١٣ عسلویه، در اعتراض به تعویق پرداخت ۵ ماه دستمزد دست به اعتصاب زدند. رفت و آمد در کل قطع شد و حراستی ها درب اصلی رفت و آمدها را بسته بود. کارگران در خوابگاه مانده و سرکار نمی رفتند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از اخبار روز، دیروز ۸ آبان ماه ۹۶، بیش از ۲۰۰۰ کارگر فاز ١٣ عسلویه در اعتراض به تعویق پرداخت ۵ ماه دستمزد دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب کارگران در فازهای مختلف عسلویه به امری دائمی تبدیل شده و کارگران مدام دست به اعتصاب و تجمع میزنند تا گوشه ای حقوق ناچیز خود را از حلقوم کارفرمایانی که یا وابسته به ارگان های حکومت و یا تحت حمایت همه جانبه اداره کار هستند بیرون بکشند.

و نیز، طبق گزارش دیگری که از کارگران کیش چوب، کارگران این کارخانه که تعداد آنها به ۲۰۰ تا ۲۲۰ نفر می‌رسد، در اعتراض به نپرداختن ۸ تا ۱۲ ماه دستمزد و بلاتکلیفی شغلی در روزهای سوم و چهارم آبان دست به اعتصاب زده و در مقابل دفتر اشتغال در کیش تجمع کردند. کارگران التیماتوم دادند چنانچه حقوق‌هایشان تا ۲۵ آبان پرداخت نشود دست به اعتراض مجدد خواهند زد.

همزمان با اعتصاب و تجمع، کارگران شکایت‌نامه تنظیم کرده و دسته‌جمعی آنرا امضا کردند و به اداره کار تحویل دادند. قراردادهای کاری نیز که قبلاً یکساله بود مدتی است سه ماهه شده و از خرداد امسال قرارداد کارگران را تمدید نکرده‌اند و کارگران نگران‌اند که بدون قرارداد بیکار شوند و یک سال حقوق آنها نیز کاملاً بالا کشیده شود. با اعتراض کارگران، مدیرعامل کارخانه، پورقاضی، وعده داده است که تا ۲۵ آبان حقوق معوقه را پرداخت کند و قراردادهای سه ماهه را به قراردادهای یک‌ساله تبدیل کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.