مسمومیت ۲۳ دانش‌آموز زنجانی با مونوکسید کربن به دلیل تجهیزات گرمایشی غیراستاندارد

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان از مسمومیت ۲۳ دانش‌آموز زنجانی با مونوکسید کربن خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، علیرضا زراعتچی اعلام کرد: «در پی تماس با مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ زنجان در ساعت ۱۴:۳۰ امروز مبنی بر وضعیت اورژانسی تعدادی از دانش‌آموزان یک مدرسه در شهرک مهدیه زنجان بلافاصله پرسنل اورژانس از ۶ پایگاه فوریت‌های پزشکی مرکزی، فاتح، پونک، ولیعصر، صبا و سهند به محل حادثه اعزام شدند».

زراعتچی افزود: «در بررسی اولیه تعداد ۲۳ دانش‌آموز دچار علائم مسمومیت با مونوکسید کربن شامل سردرد، ضعف و بی‌حالی، سرگیجه و حالت تهوع بودند که پس از دریافت اقدامات درمانی پیش بیمارستانی توسط اورژانس به مراکز درمانی آیت‌الله موسوی و ولیعصر زنجان منتقل شدند».

حال عمومی بیماران مناسب گزارش شده است.

پیش از این در محمد بطحایی،‌ وزیر آموزش و پرورش،‌ در اول مهرماه، در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» گفت: «هنوز در کلاس‌ها از بخاری‌های غیر استاندارد استفاده می‌شود»

پیشتر مرتضی رئیسی،‌ معاون وزیر سابق آموزش و پرورش، روز اول آبان سال گذشته به خبرگزاری ایلنا گفته بود که «سیستم گرمایشی بیش از ۱۰۷ هزار کلاس درس استاندارد» شده است.

او همچنین وعده داده بود که سیستم گرمایشی ۵۰ هزار کلاس درس نیز تا پایان سال ۹۵ «استاندارد» خواهد شد.

اشاره وزیر آموزش و پرورش به استاندارد نبودن بخاری‌های مدارس در حالی صورت گرفت که این مساله تاکنون منجر به سوانح جبران‌ناپذیر در ایران شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *