اعتراض در دانشگاه امیرکبیر نسبت به صدور احکام حبس برای دانشجویان و حمله بسیجیان به تجمع

روز گذشته شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیرِ تهران، در اعتراض به بازداشتها و احکام صادرشده برای برخی دانشجویان دستگیرشده در سه ماه اخیر، تجمعی برگزاری کردند که به درگیری کشیده شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۲۰ اسفندماه تعدادی از بسیجیان به تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیرِ که در اعتراض به احکام حبس فعالان دانشجویی برگزار شد، حمله و تلاش کردند دانشجویان را پراکنده کنند.

در پی درگیریها، تجمع دانشجویان، بدون آنکه اجازه خواندن بیانیه پایانی داده شود، خاتمه یافت؛ شماری از دانشجویان در این درگیری ها مجروح شده اند.

دادگاه انقلاب در هفته های اخیر لیلا حسین‌زاده، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، را به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، را به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

اتهام‌های این دانشجویان «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» اعلام شده است.

مقام‌های دولتی در پی بازداشت گسترده دانشجویان پس از اعتراض‌های دی ماه امسال گفته بودند که دانشجویان به مرور آزاد خواهند شد، اما گزارش‌های روزهای اخیر از تداوم بازداشت‌ها حکایت دارد.

عصر یکشنبه ۶ اسفندماه پریسا رفیعی، دانشجوی رشته عکاسی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و از فعالان صنفی، هنگام خروج از دانشگاه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۳۰ بهمنماه سال جاری پس از مراجعه به به شعبه ۴ دادسرای مقدس جهت تکمیل بازپرسی پرونده مجددا بازداشت شد و پس از یک روز با تودیع وثیقه آزاد شد.

بر اساس گفته مقامهای دولتی و نمایندگان مجلس بیش از ۱۱۰ دانشجو در جریان اعتراضهای دی امسال بازداشت شدند.

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «دانشجو میمیرد، ذلت نمیپذیرد»، «دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهران) نیز در شب نهم دی ماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کردند.

«دانشگاه پادگان نیست» و «دانشگاه پادگان شده» از مهمترین شعارهای کنایی دانشجویان بود که تجمعات دانشجویی سالهای گذشته و در انتقاد به بازداشت و برخوردهای امنیتی با دانشجویان مطرح میشد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *