محرومیت صبا کردافشاری، فعال مدنی، از خدمات درمانی

صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین، علی‌رغم آسیب‌دیدگی از ناحیه مچ پا از رسیدگی درمانی محروم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبا کردافشاری، اوایل مهرماه سال جاری بعد از آسیب‌دیدگی از ناحیه مچ پا و تشخیص مو برداشتن در بهداری زندان اوین، به بیمارستان طالقانی تهران اعزام شد اما به دلیل عدم پذیرش بیمارستان، واحد اورژانس اقدام به گچ گرفتن پای این فعال مدنی کرد و اعلام شد مجددا دو هفته دیگرجهت آزمایش ام‌آر‌آی به بیمارستان اعزام شود.

 پس از گذشت دو هفته و به‌دنبال ممانعت مسئولین زندان از اعزام خانم کرد افشاری به بیمارستان، وی شخصا اقدام به بازکردن گچ پایش در زندان نموده که متوجه تورم و کبودی در این ناحیه شده است. شدت آسیب دیدگی او به حدی است که نیاز به استفاده از عصا هنگام راه رفتن دارد.

همچنین صبا کردافشاری از زخم معده و مشکلات گوارشی رنج می‌برد که در این خصوص نیز اقدام مناسبی جهت درمان وی صورت نگرفته است.

صبا کرد افشاری در شهریور ماه ۹۸ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری محاکمه و به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۷ سال و نیم حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال و نیم حبس و در مجموع به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این حکم در آذرماه ۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به ۹ سال حبس تعزیری کاهش یافت و این فعال مدنی طی حکم دادگاه تجدید نظر از بابت اتهام «تشویق به فساد و فحشا» تبرئه شد.

روز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹، حکم ۱۵ سال حبس تعزیری صبا کردافشاری که پیش از این در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر از بابت آن تبرئه شده بود، مجدداً توسط نامه اجرای احکام به وی ابلاغ شده؛ این در حالی است که پیش تر دادگاه تجدیدنظر محکومیت وی را به ۹ سال حبس کاهش داده بود.

صبا کردافشاری ۱۱ خردادماه از سوی نیروهای امنیتی سپاه در منزل پدری‌اش بازداشت شد. او یک روز پس از بازداشت در شعبه ۱ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و پس از ۱۱ روز بازجویی تحت فشار به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

وی پس از چند دوره بازجویی در بند سپاه و حبس در زندان قرچک، به زندان اوین منتقل شد.

صبا کرد افشاری اولین بار در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی به موج گرانی‌ها بازداشت شده بود.

گفتنی است راحله احمدی مادر صبا کرد افشاری نیز توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده و هر دو آنها هم اکنون در بند زنان زندان اوین در حال طی کردن دوران محکومیت خود هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.