محکومیت سها مرتضایی به ۶ سال حبس تعزیری

سها مرتضایی که در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ بازداشت شده بود، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به ۶سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سها مرتضایی در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در تاریخ ۲۶ آبان ماه مقابل خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران بازداشت و به بند ۲-الف سپاه در زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ ۱۰ دیماه ۹۸ درحالی‌که در اعتراض به عدم توانایی مالی خود برای تامین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی در اعتصاب غذا بود، به زندان قرچک ورامین منتقل شد. سها مرتضایی نهایتا در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

سها مرتضایی در آبان‌ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است. مصداق صدور این حکم علیه خانم مرتضایی شرکت در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در دانشگاه تهران، تحصن وی در دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت از تحصیل و فعالیت در شورای صنفی دانشگاه تهران عنوان شده است.

سها مرتضایی، پیش از این نیز در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ و به دلیل پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی در این اعتراضات، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد. این حکم در مرحله تجدید نظر به یک سال حبس تعزیری کاهش یافت.

گفتنی است سها مرتضایی از اواخر مهر ماه ۹۸ در اعتراض به ستاره‌دار شدن و محرومیت از تحصیل به مدت ۲۱ روز در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دست به تحصن زده بود. سها مرتضایی که رتبه ۱۰ کنکور دکتری سال ۹۸ رشته علوم سیاسی را به دست آورده بود به‌دلیل فعالیت‌های مدنی و به بهانه نقص در پرونده از تحصیل در این مقطع محروم شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.