سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی مشروطه‌‌خواه، محروم از رسیدگی پزشکی در زندان

سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی، که دوران محکومیت خود را در زندان لاکان رشت سپری می‌کند، باوجود بیماری‌های متعدد و علیرغم نیاز به درمان، از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سمانه نوروزمرادی که پیش از بازداشت به بیماری لوپوس مفصلی مبتلا بود، در دوران بازداشت به‌دلیل محرومیت از خدمات درمانی، به عفونت و تومور سینه مبتلا شده است و پزشکان دستور تخلیه سینه وی را داده‌اند. اما بنا بر تصمیم امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و نیز به دلیل عدم مطابقت رای پزشکی قانونی تهران و رشت، این امر تاکنون محقق نشده است.  

گفتنی است عدم رسیدگی به وضعیت بیماری لوپوس این زندانی سیاسی می‌تواند منجر به گسترش بیماری به سایر قسمت‌های بدن وی شود. همچنین تجویز داروهای خودسرانه برای این زندانی سیاسی باعث بروز عوارض جسمانی دیگری مثل خون‌ریزی چشمی، کیست تخمدان، سنگ کلیه، ورم روده و زخم معده برای او شده است.

سمانه نوروزمرادی، که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کرد، در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، به بهانه ملاقات با وکیلش از بند زنان زندان اوین خارج شده و بدون اطلاع قبلی به زندان لاکان رشت تبعید شد.

سمانه نوروزمرادی در شهریور ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی «کمپین بازگشت شاهزاده» توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود یک ماه بازجویی، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این فعال سیاسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در کانال‌های معاند همچون کمپین بازگشت شاهزاده»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه و به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد و از چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ اجرا شد.

همچنین این فعال سیاسی در دوران مرخصی خود ویدئویی جهت قدردانی از مردم منتشر کرد که در آن عبارت «جاوید شاه» را به کار برد. انتشار این ویدئو باعث تشکیل پرونده جدیدی با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» برای وی شده است که احتمال تبعید و سه سال حبس را در پی دارد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.