تبعید آتنا دائمی، زندانی سیاسی، از زندان اوین به زندان لاکان رشت

روز سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹، آتنا دائمی، فعال سیاسی، که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کرد، بدون اطلاع قبلی با دستبند و پابند از بند خارج شده و به زندان لاکان رشت منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آتنا دائمی که از آذرماه ۱۳۹۵ بدون دریافت حتی یک روز مرخصی در زندان به‌سر می‌برد، پس از اتمام محکومیت قبلی، بابت پرونده‌ای که در دوران حبس برای او گشوده شده است در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین بود، که روز گذشته بدون اطلاع قبلی به زندان لاکان رشت تبعید شد.

آتنا دائمی نخستین بار در بیست و نهم مهرماه سال ۱۳۹۳ بازداشت و در ٢٣ اسفند همان سال به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «توهین به رهبری»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» و «اختفای ادله جرم»، به ۱۴ سال حبس محکوم شد. رأی صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به هفت سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

آتنا دائمی روز ششم آذرماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی برای اجرای حکم هفت سال حبس تعزیری از سوی مأموران سپاه ثارالله بازداشت شد. بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی تا آن زمان احضاریه‌ای از سوی اجرای احکام زندان دریافت نکرده بود.

خانم دائمی در سال ۱۳۹۸ بابت پرونده‌ای که در دوران حبس علیه وی گشوده شده بود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری  و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم شده بود. مصداق این اتهامات «اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی در حین خواندن سرود در سالن ملاقات» و همچنین «صدور بیانیه‌ها و نامه‌هایی از زندان» عنوان شده بود.

همچنین آتنا دائمی در تیرماه ۱۳۹۹، براساس حکمی که به وکیل وی ابلاغ شد، بابت پرونده دیگری، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و به اتهام «اخلال در نظم زندان» به یک سال حبس و ۷۴ضربه شلاق و در مجموع به ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

گفتنی است حکم صادرشده بابت پرونده‌ای است که با شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در دوران حبس برای آتنا دائمی گشوده شد. مصداق عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام»، نوشتن نامه‌ها و بیانیه‌های منتسب به این فعال سیاسی و مصداق عنوان اتهامی «اخلال در نظم زندان» برقراری جشن، بزم و پایکوبی در مراسم سوگواری سومین امام شیعیان عنوان شده است. آتنا دائمی این اتهامات را قویا رد کرده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *