گزارشی از وضعیت فرهاد سلمان‌پورظهیر، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

فرهاد سلمان‌پورظهیر، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، علیرغم آسیب‌دیدگی در ناحیه ستون فقرات و ایجاد مشکلات حرکتی ناشی از آن، از حق دریافت مرخصی درمانی محروم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فرهاد سلمان‌پورظهیر که از تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ در زندان به‌سر می‌برد، چندی پیش از سوی یکی از زندانیان خطرناک از بالای تختخواب به پایین پرتاب شده و از ناحیه ستون فقرات دچار شکستگی شده که این شکستگی باعث ایجاد مشکلات حرکتی برای وی شده است. همچنین این فعال سیاسی با تشخیص پزشک زندان مشکوک به بیماری‌ ام‌اس است و یکی از مدارک پزشکی وی نیز نشان می‌دهد در مغزش کیست وجود دارد . فرهاد سلمان‌پورظهیر در طول دوران حبس نیز به بیماری‌های قلبی و ریوی مبتلا شده و بنا بر تاکید پزشک زندان باید تحت نظر پزشک متخصص قلب قرار بگیرد.

فرهاد سلمان‌پورظهیر در تاریخ ۳۰مرداد ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این فعال سیاسی در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همکاری با عناصر ضد انقلاب، سایتها و شبکه های خارجی معاند نظام»، در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

فرهاد سلمان‌پورظهیر که سابقه چندین بار بازداشت دارد، پیش از این در بهمن ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به مقدسات» و «تشویش اذهان عمومی» مجموعا به ۱۸ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان خورموج محکوم شده بود.

گفتنی است فرهاد سلمانپورظهیر نخستین بار در دی‌ماه ۱۳۸۸ بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهامات «اقدام علیه امنیت کشور»، «افشای اسناد محرمانه مربوط به سپاه پاسداران»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» جمعا به ۲۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال تبعید به شهرستان شیروان–چرداول پس از اتمام حبس و نیز محرومیت دائمی از حق عضویت در نهادهای انقلابی نظیر نیروی مقاومت بسیج و همچنین انفصال دائم از خدمات و مشاغل دولتی محکوم شده بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.