خالد پیرزاده، زندانی سیاسی، پیش و پس از اعزام به مرخصی استعلاجی

روز دوشنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۰، خالد پیرزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، پس از یک دوره اعتصاب غذای اعتراضی، به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خالد پیرزاده که دوران محکومیت خود را در زندان تهران بزرگ سپری می‌کرد، از چهارم اسفندماه ۱۳۹۹ تا کنون، در اعتراض به مخالفت با درخواست آزادی مشروط و عدم رسیدگی پزشکی، سه بار دست به اعتصاب غذا زده و هربار با قول مساعد مسئولین زندان به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

خالد پیرزاده که مهره‌های کمر و پای وی در اثر شکنجه و ضرب و شتم در دوران بازداشت دچار آسیب‌دیدگی شده بود، چندی پیش از ناحیه پا مورد جراحی قرار گرفت. این زندانی سیاسی که نیازمند انجام فیزیوتراپی و یک جراحی دیگر است، بدون رسیدگی پزشکی در زندان تهران بزرگ دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد. او در تاریخ ۱۰خردادماه ۱۴۰۰ همزمان با آغار سومین دور از اعتصاب غذای خود اعلام کرده بود که باتوجه به ابتلای همسرش به بیماری کرونا و وضعیت نامناسب فرزندش، تا زمان تحقق خواسته‌هایش دست از اعتصاب غذا نخواهد کشید.  

خالد پیرزاده در بهمن ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه و به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس و به اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا در خردادماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد.

گفتنی است این زندانی سیاسی در مرداد ماه ۱۳۹۹، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. این زندانی سیاسی در هنگام انتقال، توسط ماموران گارد زندان به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.