گزارش تحقیقی سازمان عفو بین‌الملل از شکنجه برادران افکاری

سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، گزارش تحقیقی ۴۸ صفحهى ای از جزئیات هولناکی از شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی علیه وحید افکاری و حبیب افکاری را مستند و منتشر کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نوید، وحید و حبیب افکاری نیمه شهریور ۱۳۹۹ به بند عبرت زندان اوین و به سلول انفرادی منتقل شدند. روز شنبه ۲۲شهریور ماه حکم اعدام نوید افکاری به‌صورت مخفیانه و با وجود ابهامات فراوان در پرونده وی اجرا شد و از آن زمان تاکنون وحید و حبیب افکاری بدون داشتن حق تماس با خانواده و باوجود نیاز به دریافت خدمات درمانی در سلول‌های انفرادی بند عبرت نگهداری می‌شوند.  

در قسمتی از گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است که از زمان اعدام نوید افکاری بدین سو، این دو برادر به صورت جداگانه یا در کنار هم در سلول‌های انفرادی بدون پنجره محبوس بوده‌اند و از هر گونه تماس معنادار با سایر زندانیان و دسترسی به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای تازه، تماس‌های تلفنی و ملاقات‌های حضوری با خانواده‌شان محروم شده‌اند.

این گزارش نشان می دهد چطور مقامات دادستانی و قضایی ایران شکایات متعددی که این زندانیان به امید رسیدن به حقوق خود در زمینه روشن شدن حقایق، برقراری عدالت و جبران خسارت از داخل زندان ثبت کرده‌اند را نادیده گرفته و یا رد کرده اند.

همچنین سازمان عفو بین الملل در این گزارش اضافه کرده است که بی‌عدالتی عظیمی که برادران افکاری قربانی آن شده اند نمایانگر اپیدمی مزمن و فراگیر شکنجه در ایران است که منجر به اعمال انواع شیوه های شکنجه علیه بازداشت شدگان و زندانیان ، از جمله بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸،شده است. ضرب و شتم، شلاق، شوک الکتریکی، آویزان کردن، اجبار به نشستن یا ایستادن در وضعیتهای دردناک، اعدام های مصنوعی، القای حس خفگی با آب، خشونت جنسی، تجویز اجباری مواد شیمیایی و منع دسترسی به مراقبتهای پزشکی از جمله شیوه های ثبت شده شکنجه در ایران بوده اند.

سازمان عفو بین‌الملل از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار ایجاد سازوکاری مستقل با هدف دادخواهی و تضمین پاسخگویی در زمینه استفاده‌ گسترده از شکنجه و سایر جرایم جدی بین‌المللی در ایران شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.