گزارشی از وضعیت مریم سامقانی، زندانی سیاسی

مریم سامقانی، فعال سیاسی، که روز سه‌شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰، برای اجرای حکم ۹۱ روز حبس تعزیری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به قرنطینه زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پس از بازداشت مریم سامقانی، فرزند خردسال این فعال سیاسی توسط پدربزرگ و مادربزرگش نگهداری می شود. دختر ۷ساله مریم سامقانی به‌دلیل بی‌تابی‌های مداوم ناشی از دوری از مادرش وضعیت جسمی  مناسبی ندارد، تاجائی‌که در پی وخامت حالش، به بیمارستان منتقل شده است.

در پی انتقال فرزند مریم سامقانی به بیمارستان وضعیت جسمی و روحی این زندانی سیاسی نیز نامساعد گزارش شده است.

مریم سامقانی در سال ۱۳۹۹ توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم توسط دادگاه تجدید نظر عینا تائید شد.

مریم سامقانی پیش از آن نیز در آذرماه ۱۳۹۸ به همراه ۹ فعال سیاسی دیگر از جمله ساسان نیک نفس، که چندی پیش در زندان تهران بزرگ جان خود را از دست داد، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام «اجماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری» مجموعا به ۱۰۰ سال و ۴ ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده‌ بودند که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری برای خانم سامقانی کاهش یافت. مریم سامقانی بابت این پرونده در لیست بخشنامه مربوط به عفو موسوم به «نیمه شعبان» قرار گرفته بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.