«خوزستان غرق در آتش و بحران، آیینه تمام نمای ایران است»؛ حمایت زندانیان سیاسی زندان رجائی‌شهر کرج از اعتراضات مردم خوزستان

سعید ماسوری، پیروز منصوری، حسن صادقی، سعید اقبالی و مطلب احمدیان، زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجائی‌شهر کرج، طی نامه‌ای که از داخل زندان منتشر کرده‌اند، حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان اعلام کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، اعتراضات به بی‌آبی از پنجشنبه ۲۴تیرماه، در بسیاری از شهرهای استان خوزستان آغاز شد که تاکنون ادامه داشته و به چندین شهر خارج از این استان نیز گسترش یافته است. این اعتراضات که با سرکوب گسترده نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی همراه بوده، تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از معترضین شده است. همچنین در جریان این تجمعات شهروندان زیادی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

پنج تن از زندانیان سیاسی زندان رجائی‌شهر با انتشار نامه‌ای حمایت خود را از مردم استان خوزستان اعلام کردند. این زندانیان سیاسی در بخشی از نامه خود در واکنش به سرکوب و کشتار معترضین آورده‌اند: «این حرامیان و نامردمان آب را بر آنها بسته و بر آنها آتش گشوده‌اند. ابتدا هموطنان عرب و سپس بختیاری را که به حمایت از آنها درآمده‌اند به خاک و خون کشیدند.»

متن کامل این نامه را می‌توانید در ادامه بخوانید:

«حمایت جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج از مردم خوزستان که رژیم سرکوب‌گر آب را بر آنها بسته و آتش گشوده است.

هنوز کارگران و زحمتکشان میهنمان در صنایع نفت و انرژی برای مطالبه اولیه‌ترین حقوقشان در اعتصاب هستند و انبوه غارت‌شدگان بازنشسته، معلم، پرستار و دامدار در خیابان در پی مطالبه حقوقشان هستند که مردم به جان آمده خوزستان پرآب و ثروتمند، این بار نه برای آلودگی هوا و گرانی و کار، بلکه در پی آب آشامیدنی، یعنی اولیه‌ترین عنصر برای حیات و بقا به خیابان آمده‌اند. بعد از چهار دهه خوزستان غرق در آتش و بحران، آیینه تمام نمای ایران است.

پر واضح است که بی‌آبی و بی‌برقی، بیکاری، فقر، گرانی، بحران مسکن و واکسن و …. نه علت مشکلات که خود معلول علت بزرگتری است که عبارت از نظام مافیایی و سراسر فاسدی است که هیچ قانون حتی قانون نوشته خود را هم به رسمیت نمی‌شناسند و تنها برای بقا و حفظ نظام خود، کمترین حقی برای مردم و حاکمیت مردمی، یعنی مشارکت در سرنوشت خودشان، قائل نیست. از همین روی و به حق هموطنان خوزستانی‌مان به خیابان ‌آمده‌اند تا در این سانسور و خفقان کامل، هم صدا و هم رسانه خود باشند و هم بر حقوق انسانی خود پافشاری کنند. ولی، به قول سعدی، این حرامیان و نامردمان آب را بر آنها بسته و بر آنها آتش گشوده‌اند. ابتدا هموطنان عرب و سپس بختیاری را که به حمایت از آنها درآمده‌اند به خاک و خون کشیدند.

وای بر این نامردمان سرکوبگر اگر گمان کنند که هم‌وطنانمان در سراسر ایران و جهان در کنار خواهران و برادران عربمان قرار نمی‌گیرند. البته سلام و افتخار بر همه ایرانیان از کرد، ترک، فارس، بلوچ، مازنی و گیلانی! از اصفهان و شیراز و تهران و همه و همه هم‌وطنان خوزستانی، عرب و بختیاریمان را که جاده‌های سرکوب را می‌بندند و آتش اعتراض افروخته‌اند را در مقابل سرکوبگرانی که آب را هم مثل گلوله، در ماشین‌های آب‌پاش و تنها در سرکوب مردم به کار می‌گیرند، تنها نگذاشته و به هر شیوه‌ای در حمیات از آنها درآمدند.

درود بر قهرمانان خوزستان و سلام بر شهیدانی که طی این چند روز در مطالبه آب و آزادی به شهادت رسیدند و آرزوی صبر و بردباری برای خانواده و عزیزانشان.

حسن صادقی، سعید اقبالی، مطلب احمدیان، سعید ماسوری و محمد علی (پیروز) منصوری/ مردادماه ۱۴۰۰/ زندان رجایی شهر کرج»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.