زهرا صفایی، زندانی سیاسی، در پی بروز حمله قلبی به مکان نامعلومی منتقل شد

روز شنبه ۱۳شهریور ۱۴۰۰، زهرا صفایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، به‌دنبال بروز حمله قلبی از زندان خارج و به مکان نامعلومی منتقل شده و پیگیری خانواده این زندانی سیاسی جهت اطلاع از وضعیت وی تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زهرا صفایی حدود یک هفته پیش در پی بروز بیماری، به دستور پزشک زندان و به‌صورت اورژانسی، با دستبند و پابند به بیمارستان ستاری قرچک منتقل شده و بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شده بود. این زندانی سیاسی روز ۱۳ شهریور ماه، در اثر شدت گرفتن بیماری و بروز حمله قلبی از زندان به مکان نامعلومی منتقل شد.

گفتنی است مسئولان زندان از پاسخگویی به خانواده زهرا صفایی خودداری کرده و بی اطلاعی از وضعیت وی علیرغم حمله قلبی موجب نگرانی خانواده این زندانی سیاسی شده است.

زهرا صفایی و دخترش پرستو معینی در تاریخ ۵ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل و اواخر فروردین ۹۹ از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

زهرا صفایی در تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد. او در تاریخ  ۵ مردادماه پس از حضور در دادسرای اوین با افزایش میزان وثیقه به مبلغ سه میلیارد تومان مجددا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

این زندانی سیاسی نهایتا در بهمن‌ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و به اتهام «توهین به رهبری و بنیانگذار جمهوری اسلامی» به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به منع خروج از کشور و منع عضویت در احزاب، گروه ها و دسته های سیاسی یا اجتماعی محکوم شده بود.

زهرا صفایی طی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ زندانی سیاسی بود. وی یک بار دیگر در سال ۱۳۸۵ بازداشت و در سال ۱۳۸۸ به زندان قزوین تبعید شد. پدر زهرا صفایی یکی از بازاریان سرشناس تهران بود که در سال ۱۳۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.