مهمانداران زن ایرفرانس از حضور در پروازهای ایران «مستثنی شدند»

شرکت هواپیمایی ایرفرانس روز دوشنبه ۱۶ فروردین تصمیم گرفت تا به مهمانداران زن این خط هوایی اجازه دهد که در صورت عدم تمایل، از حضور در پروازهای آن به مقصد ایران به دلیل اجبار در پوشیدن روسری خودداری کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدیریت ایرفرانس با اعضای اتحادیه کارکنان این خط هوایی دیدار کرد که نگران است امتناع مهمانداران زن از حضور در پروازهای آن به مقصد ایران با مجازات روبرو شود. ایرفرانس تصمیم گرفت تا برای کارکنانی که نمی‌خواهند در مسیر پاریس- تهران کار کنند استثناء قائل شده و آن‌ها را در پروازهای دیگر جایگزین کند بدون اینکه مجازات شوند. ژیل گاتو، رییس بخش اداری ایرفرانس، این خبر را اعلام کرده است.

این خط هوایی قرار است از ۱۷ آوریل پروازهای هفتگی‌اش را بین تهران و پاریس از سر گیرد. پروازهای این شرکت در سال ۲۰۰۸ و به دلیل تحریم‌های بین المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی متوقف‌شده بود.

اتحادیه کارکنان ایرفرانس گفته است بر اساس یادداشتی که مدیران شرکت برای زنان مهماندار فرستاده‌اند آن‌ها باید هنگام خروج از هواپیما و ورود به تهران با روسری موهای خود را پوشانده و به‌جای دامن، شلوار و مانتو بپوشند.

این تصمیم با اعتراض مهمانداران زن روبرو شده بود.

این اتحادیه که مذاکرات با رییس اداری ایرفرانس را برعهده داشته است، می‌گوید که شرط امتناع از پرواز برای برخی سفرها به مقصد کوناکری در گینه در جریان بحران ابولا در سال گذشته و برای سفر به توکیو در جریان فاجعه اتمی فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ برقرار بود.

در حال حاضر روسری سر کردن در برخی از پروازهای ایرفرانس به سایر کشورها ازجمله عربستان سعودی اجباری است.

Post source : رادیو فردا

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *