وزارت امور خارجه امریکا از عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت زینب‌جلالیان انتقاد کرد

دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و کار در ایران عدم توجه مسئولین به وخامت حال زینب جلالیان را به عنوان یکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران مطرح کرده است
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این گزارش ۴۵ صفحه‌ای که به وضعیت حقوق بشر و کار در ایران پرداخته، گزارش می‌دهد که مقامات زندان به وضعیت پزشکی زینب جلالیان رسیدگی نکرده‌اند.
دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در این گزارش می‌نویسد:
« بر اساس گزارشات عدالت برای ایران و سازمان عفو بین‌الملل، زینب جلالیان، فعال حقوق زنان کّرد، که در حال سپری کردن حبس ابد به اتهام محاربه است، دچار خونریزی داخلی، عفونت‌های روده و مشکل بینایی است که در اثر شکنجه و ضرب و شتم او در دوران بازداشت، به وجود آمده است. گزارش شده است که زینب جلالیان تحت درمان پزشکی قرار نگرفته است. »
این گزارش می‌افزاید که : « زندانیان به طور معمول چندین در اعتراض به عدم درمان آن‌ها دست به اعتصاب غذا زدند. زندانیان و خانواده‌های آن‌ها، نامه‌هایی به مقامات نوشتند و در برخی موارد نیز برای برجسته کردن و اعتراض به عدم درمان‌شان نامه‌هایی نیز به نهادهای سازمان ملل متحد نوشتند.

بنا به گزارشی که تارنگار حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۱اسفند ماه ۱۳۹۴ منتشر کرده است، مسئولین زندان خوی به زینب جلالیان اعلام کرده‌اند که اعزام به بیمارستان و رسیدگی درمانی تنها مشروط بر آن است که طی مدت درمان یکی از اعضای خانواده او به عنوان ضامن در زندان نگهداری شود. این زندانی سیاسی کرد با وجود وضعیت نامساعد جسمانی به دلیل ابتلا به بیماری ناخنک چشم و بیماری روده، این شرایط را نپذیرفته و همچنان در زندان خوی بدون رسیدگی پزشکی نگهداری می شود.

پیش تر نیز، مأموران وزارت اطلاعات طی بازجویی از زینب جلالیان، به وی اعلام کرده‌ بودند که معالجه و اعزام او را به بیمارستان خارج از زندان تنها در صورت اقدام به اعترافات تلویزیونی انجام می‌گیرد و خانم جلالیان از انجام این کار امتناع کرده بود.

لازم به ذکر است که زینب جلالیان زندانی عقیدتی کُرد باوجود گذراندن هشت سال حبس تاکنون نتوانسته از مرخصی استفاده کند. به گفته وکیل این زندانی بارها تقاضای مرخصی داده‌شده اما مسئولان با آن موافقت نکرده‌اند: «آخرین بار چهار ماه پیش درخواست مرخصی دادیم که بازهم موافقت نشد، یا مرخصی نمی‌دهند و یا مرخصی را «مشروط» می‌کنند.» او در توضیح «مرخصی مشروط» گفت: «با توجه به شرایط حدس می‌زنم که مرخصی خانم جلالیان مشروط به مصاحبه تلویزیونی (اعترافات تلویزیونی) یا مواردی شبیه به این شده باشد.»

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد، در اسفندماه سال ۸۶ به اتهام عضویت در پژاک بازداشت و توسط نیروهای اداره اطلاعات کرمانشاه مورد بازجویی و  شکنجه قرار گرفت. وی در شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه به اتهام «اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران» و «عضویت در پژاک» به اعدام محکوم شد. مسئولین وزارت اطلاعات به وی اعلام کرده که دستور اجرای حکم اعدام وی صادرشده و تنها با انجام مصاحبه تلویزیونی است که اجرای حکم متوقف خواهد شد. حکم اعدام این زندانی سیاسی در آبان ماه سال ۹۰ به حبس ابد تبدیل شد. در آذرماه سال ۹۳ این زندانی سیاسی به زندان خوی منتقل شد.

Post source : عدالت برای ایران

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *