انتقال افشین بایمانی به بهداری رجایی شهر/ جلوگیری مسئولین از اعزام به بیمارستان

روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه، افشین بایمانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، در پی حمله قلبی به بهداری زندان منتقل شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، افشین بایمانی، زندانی سیاسی که از بیماری قلبی رنج می‌برد، در پی وخامت حال به بهداری زندان منتقل و پزشک بهداری پس از معاینه وی، دستور بستری شدن او را در بیمارستان را صادر کرد، اما مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری کرده و این درخواست پزشک را رد کرده‌اند. این در حالی است که پزشک بهداری تأکید کرده است که این زندانی سیاسی در وضعیت هشداردهنده ایی دارد و می‌بایست جهت پیشگیری از حمله قلبی، تحت درمان و مراقبت ویژه باشد.

گفتنی است که پزشک زندان، همچنین اعلام داشته است که داروهای موردنیاز برای درمان این زندانی سیاسی می‌بایست در اسرع وقت از خارج از زندان تهیه‌شده و برای وی تجویز شود. با توجه شرایط زندان و ممانعت مسئولین برای تهیه کردن دارو، امکان رسیدن دارو در زمان مناسب جهت درمان و بیماری، ناممکن می‌باشد.

افشین بایمانی، در ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ به دلیل کمک به فرار برادر خود «مهدی بایمانی» که با سازمان مجاهدین خلق مرتبط بود بازداشت و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد اما پس از ۶ سال حکم وی به حبس ابد تقلیل یافت.

در اواسط آبان ۱۳۹۳ مسئولین زندان به‌صورت غیررسمی به وی اطلاع دادند که اتهاماتی با عنوان «اهانت به مقدسات» و «اهانت به رهبری» در پرونده‌ای جدید برای وی مفتوح شده است.

گفتنی است، اتهام محاربه جزء موادی است که طبق قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، اصلاح‌شده و با توجه به حذف ماده ١٨۶ «محاربه»، حکم وی می‌بایست تغییر یابد.

Related posts

3 Comments

  1. Pingback: افشین بایمانی در پنجمین روز از اعتصاب غذا/ احضار به بند سپاه | حقوق بشر در ایران

  2. Pingback: افشین بایمانی در زندان رجایی شهر اعلام اعتصاب غذا کرد | حقوق بشر در ایران

  3. Pingback: انتقال افشین بایمانی به بیمارستان | حقوق بشر در ایران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.