شهر آب، تشنه آب است/ یاسوج در آستانه جیره‌بندی آب

اگر شرایط به همین شکل پیش برود بدون‌ شک شرایط تامین آب‌ شرب سالم شهروندان یاسوج به بحرانی بزرگ تبدیل خواهد شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد در منطقهٔ اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این شهر، میزان بارش برف و باران زیاد بوده و به دلیل بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برای مدت فراوانی از سال، از منابع آب کافی برخوردار است.

یاسوج در کنار رودخانه بشار در تپه‌های متعدد در ارتفاع یک هزار و ۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته، که در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می‌بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات اطراف آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می‌ماند.

وسعت این شهر  ۱۸ کیلومتر بوده که آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس جوشیده در دو کیلومتری شمال شهرآبشاری به ارتفاع ۱۰ متری  را به منظر تماشا گذاشته‌است.

جمعیت شهر یاسوج روزانه درحال رشد بوده بگونه ای که حاشیه شهر و حتی روستاهای اطراف آن شاهد ساخت و سازهای فراوانی است.

اگر چه شهر یاسوج در کنار رودخانه بشار قرار گرفته و چشمه‌های فراوانی نیز از ارتفاعات آن جاری می شود اما اکنون تشنه آب است.

در حالیکه هنوز به شروع فصل گرم نرسیده‌ایم و ۲ هفته تا شروع فصل تابستان باقی مانده اما متاسفانه شهر پرآب یاسوج تشنه آب است.

گزارش‌های دریافتی حکایت از قطع آب در نقاط مختلف شهری بمدت ۲۴ ، ۴۷ و حتی ۷۲ ساعته دارد.

روند کنونی روندی است که شهروندان یاسوجی آن را بی‌سابقه می دانند و معتقدند که در صورت ادامه این روند شاهد نارضایتی ها و نگرانی های فراوانی خواهند بود.

کارشناس مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد ، روند قطع آب شرب سالم در شهر یاسوج را نگران کننده خواند و اظهار داشت: در حال سپری کردن شرایط سختی در حوزه قطعی های مکرر آب در این شهر هستیم.

نگهدار معادیجو  گفت: ۲ حلقه چاه بدلیل کاهش بارش ها در روستاهای ” مهریان و تنگ کناره ” که آب شهر یاسوج را تامین می کردند خشک شده است.

وی با بیان اینکه آب چاه‌های شرب تامین کننده مشترکان آب شهری یاسوج بشدت افت کرده است، خاطر نشان کرد: هم اکنون در وضعیت هشدار قرار داریم و اگر روند کنونی ادامه پیدا کند بدون شک شاهد نارضایتی ها و نگرانی های شهروندان خواهیم بود.

کارشناس مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: از رودخانه‌های حاشیه ای شهر یاسوج نمی‌توان برداشت کرد و مخازن و منابع آبی هم قدیمی شده اند.

معادیجو با اظهار تاسف از اینکه در سه سال گذشته هیچ مخزن و منبع آبی برای آب شرب سالم شهر یاسوج ساخته نشده است، یادآور شد: باتوجه به رشد روزافزون جمعیت در این شهر، مخازن و منابع قدیمی نیز پاسخگوی نیاز شهروندان نخواهد بود.

وی گفت: اگر شرایط بخواهد به همین شکل جلو برود بدون شک شرایط تامین آب شرب سالم شهروندان یاسوج بدتر از شرایط کنونی خواهد بود.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد از استاندار و سایر مسئولان استانی خواست بفکر تدابیر جدید برای تامین آب شرب سالم شهر یاسوج باشند که اگر اینگونه نباشد در آینده نزدیک شرایط بدی را تجربه خواهند کرد

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *