مرگ ۷۳۲ نفر در اثر مسمومیت دارویی در سال گذشته

رییس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از مرگ ۷۳۲ نفر در پی مسمومیت دارویی در سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، دکتر قدیرزاده در نشست خبری که به منظور بررسی عوارض داروهای گیاهی غیرمجاز در سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، اظهار کرد: به طور کلی در سال ۹۴، ۷۳۲ مورد مرگ ناشی از مسمومیت دارویی در کشور به تایید سازمان پزشکی قانونی رسیده است که این افراد با داروهای مختلف اعم از گیاهی و شیمیایی مسموم شده و جان خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ این آمار ۷۷۸ مورد بود، خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد که آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت دارویی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ کاهش شش درصدی داشته است.

رییس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی درباره تفکیک این آمار از سوء مصرف موادمخدر نیز گفت: این آمار ربطی به آمارهای سوء مصرف موادمخدر ندارد و شیوه‌های آن به گونه‌ای دیگر محاسبه می‌شود.

در این نشست دکتر اخگری، رییس گروه آزمایشگاه قانونی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نیز اظهار کرد: متاسفانه آمارهای مسمومیت و عوارض مصرف داروهایی که تحت عنوان قوای جنسی، افزایش وزن و کاهش وزن و … تجویز می‌شود، نگران‌کننده است. متاسفانه برخی از افراد گمان می‌کنند که داروی گیاهی خطری ندارد و آن را مصرف می‌کنند در حالیکه داروی گیاهی نیز خطرآفرین است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشت که بعضا داروهای گیاهی به شکل غیرمجاز وارد شده و گرچه روی آن برچسب صددرصد گیاهی نصب می‌شود، اما ترکیبی از یک یا چند ماده شیمیایی است که می‌تواند بسیار خطرزا و حتی مرگبار باشد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.