تجمع کارگران بیکار شده کارخانه قند فسا

نمایندگان ۱۸۰ کارگر فصلی کارخانه قند فسا در اعتراض به تعطیلی و فروش کارخانه، مقابل فرمانداری تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از شیرازه، کارگران در اعتراض به سه سال تعطیلی کارخانه قند برای ساعتی مقابل این کارخانه تجمع برگزار کردند و پس از آن در مقابل فرمانداری شهرستان فسا تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.

مدیر حراست فرمانداری فسا در جریان این تجمع به کارگران بیکارشده کارخانه قند فسا گفت که «در جلسه شنبه آینده محمدجواد جمالی، نماینده شهرستان فسا و سلیمان کرمی فرماندار این شهر،با محمد مهدی کربلایی، مدیر عامل سازمان “اتکا” موضوع کارخانه قند فسا، مطرح و بررسی می‌شود.»

به گفته کارگران از سال ۹۲ تا امروز تنها کمتر از صد روز در کارخانه قند فسا کار کرده اند و این سه سال را با بیکاری و مشکلات عدیده معیشتی به سر برده اند و همگی با سابقه کار بالای ۱۵ سال اکنون بدون بیمه و حقوق و مزایای بازنشستگی به حال خود رها شده اند.

اغلب این کارگران سن بالای ۵۰ سال دارند و این سال ها در دوران نیمه تعطیلی و تعطیلی کارخانه در شرایط بد اقتصادی به سر می برند زیرا با توجه به سن شان و البته بیماری های جسمی فراوانی که ناشی از سال ها کار در کارخانه است، مورد توجه مردم و کارفرماها حتی به عنوان کارگر روزمزد هم قرار نمی گیرند.

کارخانه قند فسا از جمله کارخانه های قدیمی و مهم استان فارس به شمار می رود که برای دهه ها، موجب رونق اقتصادی شهر بود. این کارخانه با چغندرقند کار می کند اما در سال های اخیر به گفته مسئولان به دلیل خشکسالی ورود ماده اولیه چغندر به این کارخانه متوقف و شکر خام جایگزین آن شده است و از آن پس بود که نیروهای کارگر، تعدیل و دستگاه های مربوط به فرآوری چغندر به فروش رسیدند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.