انفجار مین سه نوجوان را مصدوم کرد

بخشدار اورامان شهرستان سروآباد گفت: بر اثر انفجار یک قبضه مین به جامانده از جنگ ایران و عراق در گردنه ‘تته ‘ بخش اورامان این شهرستان سه نوجوان مصدوم شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، سالار فتحی روز سه شنبه اظهار کرد:سه نوجوان ۱۵ساله اورامان از توابع شهرستان سروآباد که به منطقه ییلاقی مشهور به ‘گناو’ رفته بودند، با انفجار مین مجروح شدند.
وی اضافه کرد: براثر انفجار یک قبضه مین به جا مانده از جنگ یکی از این سه نفر به نام ‘محمد ابراهیمی’ قسمتی از پای راست خود را از دست داد و دو نفر دیگر نیز دچار جراحات سطحی شدند.
بخشدار اورامان اظهار کرد: بعد از وقوع این حادثه نیروهای امدادی و فوریت های پزشکی ۱۱۵ مستقر در شهر اورامان به محل حادثه اعزام و مصدومان را مداوا کردند.
فتحی گفت: امدادگران نفر سوم این حادثه که دارای جراحات بیشتر بود را برای عمل جراحی و مداوای بیشتر به یکی از بیمارستان های سنندج منتقل کردند.
وی از گردشگران و مهمانان این منطقه خواست از رفتن به مناطق آلوده به مین خوداری کرده و قبل از رفتن به این مناطق از مسئولان و مردم محلی اطلاعات و آگاهی های لازم را دریافت کنند.
بنا بر این گزارش  ییلاق ‘ گناو’ که در زبان کُردی به هه وار مشهور است، حدفاصل شهر اورامان و گردنه تته قرار دارد که مردم منطقه اواخر فصل بهار تا اوایل فصل پاییز برای باغداری، کشاورزی و چرای دام های خود به آنجا کوچ می کنند.
قسمت هایی از این منطقه به مین های دوران جنگ آلوده بوده و هر ساله بر اثر انفجار شماری از مردم دچار حادثه می شوند.
منطقه اورامان با جمعیت ۱۲ هزار نفری و ۱۰ روستای تابعه از توابع شهرستان سروآباد و در غرب این شهرستان واقع شده و با شهرهای پاوه و جوانرو استان کرمانشاه هم مرز است.
شهرستان سروآباد در ۹۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.