سعید ملک پور؛ محرومیت از حق مرخصی و آزادی مشروط پس از هشت سال حبس

سعید ملک‌پور، فعال سایبری و مهندس نرم‌افزار، هم‌اکنون هشتمین سال از دوران محکومیت خود را محروم از حق مرخصی در زندان اوین می‌گذراند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سعید ملک‌پور، زندانی جرائم سایبری محکوم به حبس ابد، پس از گذشت هشت سال، به دلیل مخالفت و کارشکنی‌های مسئولان قضایی و سپاه پاسداران همچنان محروم از حق مرخصی و آزادی مشروط، در زندان اوین نگهداری می‌شود.

سعید ملک‌پور، مهندس نرم‌افزار و شهروند ایرانی-کانادایی، در مهرماه سال ۱۳۸۷ پس از ورود به ایران در ارتباط با پرونده‌ موسوم به مضلین ۲ مربوط به جرایم اینترنتی بازداشت و در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «مدیریت سایت‌های پورنوگرافی فارسی‌زبان»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس‌جمهور»، «ارتباط با گروه‌های معاند نظام و ارتباط با بیگانگان» و «اتهام مفسد فی‌الارض» به اعدام و هفت‌سال‌و‌نیم حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در دی‌ماه سال ۱۳۹۰ در دیوان عالی کشور تأیید و در ۲۷ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰، برای اجرای احکام ارسال شد ولی بعدا با یک درجه تخفیف حکم اعدام به حبس ابد تبدیل گردید.

شایان ذکر است، سعید ملک‌پور طی نامه‌ای از درون زندان گفته است که از زمان بازداشت به مدت ۳۲۰ روز در حبس انفرادی، بدون ملاقات و دسترسی به کتاب و روزنامه به‌سر برده و در تمام این مدت زیر فشار و شکنجه شدید جسمی و روحی بوده است. وی در این نامه شرح شکنجه‌ها و نحوه اخذ اعترافات از خود را مفصل شرح داده و اعلام کرده که زیر شکنجه وادار به اعتراف علیه خود شده است.

گفتنی است بازجویان با فشار و نیز طرح این مساله که فیلم‌های مصاحبه برای دریافت بودجه پروژه گرداب سپاه پاسداران است و وعده آزادی با وثیقه، او را راضی به اعتراف تلویزیونی کرده‌اند و پخش این اعترافات بدون پوشش صورت و در فاصله روز سوم تا هفتم درگذشت پدرش ضربه سختی به خانواده او وارد آورده است.

ملک‌پور همچنین گفته است در صورت بررسی پرونده توسط کارشناس کامپیوتر و اینترنت می‌تواند بی‌گناهی خود را ثابت کند.

سعید ملک‌پور، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی‌شریف و ساکن کشور کانادا می‌باشد که هم‌اکنون هشتمین سال از دوران حبس خود را در زندان اوین سپری می کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.