دادگاه یالثارات را برای توهین به اشخاص مجرم ندانست

علی اکبر کساییان، سخنگوی هیأت منصفه مطبوعات استان تهران گفت که دو هفته نامه «یالثارات حسین» و «صدا» به اتهام توهین به رئیس جمهوری ایران در دادگاه مجرم شناخته شدند، اما دادگاه یالثارات را برای توهین به اشخاص مجرم ندانست.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، کساییان یکشنبه ۱۸ مهر، گفت که رسیدگی به پرونده این دو هفته‌ نامه در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران انجام شد. ریاست این دادگاه بر عهده قاضی محمدی کشکولی بود.

هفته نامه یالثارات حسین  به مدیر مسئولی عبدالحمید محتشم، دبیر کل انصار حزب الله، به اتهام «توهین به رئیس جمهوری» مجرم شناخته شد. اما دادگاه کیفری یالثارات را برای توهین به اشخاص و هنرمندان و نشر مطالب خلاف واقع و شایعه پراکنی مجرم ندانست.

در مجموع هیأت منصفه مطبوعات استان تهران با اکثریت آرا هفته نامه یالثارات را مستحق تخفیف دانست.

یکی از موارد شکایت از یالثارات، انتشار مطلبی اهانت‌آمیز درباره شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و «سلیطه» خواندن او بود، که این هفته نامه در این باره مجرم شناخته نشد.

این هفته نامه در ماه‌های اخیر مقالاتی توهین آمیز نیز درباره هنرمندان منتشر کرده و آنها را با الفاظ رکیک به بی‌غیرتی متهم کرده است. در آخرین مقاله‌ توهین آمیز منتشر شده در این هفته نامه با نام «سونامی آلبالوهای جنسی چگونه به سینما آمد»، یالثارات به ترانه علیدوستی، اصغر فرهادی و مانی حقیقی اهانت کرده و آنها را به داشتن «مثلث عشقی» متهم کرده است.

این نشریه در مردادماه گذشته نیز تصاویری از چند هنرمند ایرانی به همراه همسرانشان در جشن حافظ منتشر و از پوشش همسران این هنرمندان انتقاد کرد. در تیتر این مقاله، هنرمندان مرد ایرانی را با لفظ توهین‌آمیزی توصیف کرد.

کساییان همچنین از رسیدگی به پرونده هفته نامه اصلاح طلب «صدا» به مدیر مسئولی فائزه شریف  خبر داد و گفت این نشریه به اتهامات «توهین به رئیس جمهوری» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» مجرم شناخته شد و هیأت منصفه مطبوعات استان تهران با اکثریت آرا این هفته نامه را «مستحق تخفیف حکم» ندانست.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.