برخورد خشونت آمیز مأموران امنیتی هنگام بازداشت گلرخ ایرایی

نیروهای امنیتی صبح امروز با یورش به منزل گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر، وی را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح روز دوشنبه سوم آبان ماه، مأموران امنیتی با یورش محل سکونت گلرخ ایرایی و شکستن درب منزل، این فعال حقوق بشر را به‌منظور اجرای حکم شش سال حبس تعزیری دستگیر کردند. این در حالی است که خانم ایرایی تاکنون احضاریه‌ای جهت اجرای حکم حبس دریافت نکرده است.

مأموران امنیتی ساعاتی پس از دستگیری گلرخ ایرایی، با مراجعه مجدد به منزل، وسایل او را جمع‌آوری کرده و سپس وی را به زندان اوین منتقل کردند.

لازم توضیح است که پیش‌تر طی تماسی از سوی مأموران اجرای احکام زندان اوین به گلرخ ایرایی، اعلام‌شده بود که حکم جلب وی صادر شده است؛ درحالی تاکنون احضاریه‌ای از سوی دادسرا برای این فعال مدنی ارسال نشده و حکم جلب وی به‌صورت غیرقانونی صادر گشته است.

پیش‌تر عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به‌حکم این فعال حقوق بشر اعتراض کرده بود.

گلرخ ایرایی، متولد ۱۳۵۹ در تاریخ ۱۵ شهریورماه به همراه آرش صادقی، همسرش بازداشت و به دو اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام محکوم‌به شش سال حبس شده است. طبق گفته آرش صادقی، در روز دادگاه گلرخ ایرایی در بیمارستان بستری بوده و مدارک پزشکی او را وکیلش خانم زهرا مینویی به دادگاه تحویل می‌دهد اما قاضی صلواتی بدون توجه به عدم حضور او و شنیدن دفاعیاتش حکم شش سال حبس را برای او غیابی صادر کرد و دادگاه تجدیدنظر هم این حکم را عیناً تائید کرد.

پیش‌تر خانم ایرایی خواستار بازبینی حکم خود و همسرش شده بود، در خصوص اتهامات خود که مبنای صدور شش سال حکم زندان بوده است گفت:‌ «وقتی برای تفتیش به خانه ما رفتند یکسری سررسید حاوی دست‌نوشته‌های من بود که از خانه ما بردند. یکسری داستان و شعر بود که هیچ کجا انتشار نداده بودم نه در فضای مجازی و نه در هیچ محفلی خوانده‌نشده بود. برمبنای این دست‌نوشته‌ها و همچنین یکسری از پست‌های فیس‌بوکی‌ام که در حمایت از شاهین نجفی بوده به من اتهام توهین به مقدسات زدند و ۵ سال حکم دادند. یک سال هم بابت تبلیغ علیه نظام که به ارتباط با خانواده‌های کشته‌شدگان و خانواده‌های زندانیان استناد کردند. حتی تماس‌های تلفنی هم برایشان خیلی مهم بود. یکسری عکس و ویدئو از خودم داشتم از تجمعات ۸۸ که هیچ کجا منتشرنشده بود و من حتی در فیس‌بوک خودم هم نگذاشته بودم اما استناد کردند به مجموع این‌ها و به من اتهام تبلیغ علیه نظام و حکم یک سال دادند. در دادگاه تجدیدنظر، آقای رئیسیان، وکیل ما از سایت رسمی آقای خامنه‌ای استفتای ایشان را پرینت گرفته بودند و ارائه دادند که آقای خامنه‌ای گفته بوده اگر اهانتی به مقدسات در فضای شخصی و در خفا اتفاق بیفتد و عمومی نباشد به حالت مجرمیت نمی‌تواند دربیاید و ازلحاظ قانونی اهانت تلقی نمی‌شود. اما باوجوداینکه وکیل من برگه را روی پرونده من گذاشتند اما بازهم اشد مجازات را برای اهانت به مقدسات به من دادند و حکم عیناً در دادگاه تجدیدنظر تائید شد.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.