عملیات ضربتی پلیس مازندران علیه «اراذل و اوباش»

پلیس مازندران در یک عملیات ضربتی ۱۷ تن را به اتهام «شرارت» بازداشت کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، محمود میرفیضی، فرمانده انتظامی استان مازندران اعلام کرد که پلیس این استان در یک عملیات ضربتی سه‌روزه ۱۷ تن را در راستای طرح «ارتقای امنیت اجتماعی» شناسایی و بازداشت کرده‌است. این متهمان به‌اصطلاح «اراذل و اوباش» خوانده شده‌اند.

طرح ارتقای امنیت اجتماعی که در دوره محمود احمدی‌نژاد آغاز شد، ابتدا به کنترل پوشش زنان مربوط می‌شد و سپس به برخورد با بزهکاران تحت عنوان برخورد با «اراذل و اوباش» نیز توسعه یافت.

رادیو زمانه در این باره نوشت؛ در سال‌های اخیر، برخوردهای خشن و تحقیرآمیز پلیس ایران با متهمانی که اصطلاحا «اراذل و اوباش» نامیده می‌شوند اعتراض‌های گسترده فعالان و سازمان‌های حقوق بشری ایرانی را در پی داشته است. بر اساس گزارش‌ها، نیروی انتظامی به خشونت زیادی در این طرح متوسل شد و در جریان اجرای این برنامه، نیروهای نقاب‌دار شبانه به منزل افراد یورش می‌بردند و با بیرون‌کشیدن آنها از خانه، به ضرب‌و‌شتم و نیز گرداندن آنها در شهر به‌شکلی تحقیرآمیز دست می‌زدند.

بازداشت‌شدگان موسوم به «اراذل و اوباش» بدون طی‌کردن مراحل قانونی دادرسی، زندانی و شکنجه شدند. بسیاری از بازداشت‌شدگان در تهران به بازداشتگاه بدنام کهریزک منتقل شدند.

میرفیضی، فرمانده انتظامی مازندران درباره عملیات اخیر در این استان گفت که مقداری مواد مخدر و «ابزار و آلات شرارت» از متهمان کشف شده‌است. او توضیحی درباره چیستی این ابزار و آلات نداد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.