بازداشت دو هنرمند در شهر های آبادان و خرمشهر

رادیو زمانه از بازداشت، رئوف دلفی و حسن موسوی، دو هنرمند در شهرهای آبادان و خرمشهر در طی روز های گذشته خبر داده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نهادهای امنیتی دو هنرمند جوان به نام های رئوف دلفی و حسن موسوی را در آبادان و خرمشهر بازداشت کرده‌اند. شماری از هنرمندان شهر آبادان هم احضار شده‌اند.

یک منبع نزدیک به بازداشت‌شدگان علت بازداشت دلفی و موسوی را فعالیت‌ آن‌ها در شبکه اجتماعی اینستاگرام و انتقاد کردن‌شان از امنیتی بودن فضاهای هنری در دولت حسن روحانی دانسته است.

بازداشت‌شدگان از نحوه فعالیت منطقه آزاد اروند هم ابراز نارضایتی کرده بودند.

آن‌ها همچنین از نابه‌سامانی وضعیت فاضلاب‌ها و عدم وجود امکانات شهری مناسب در آبادان و خرمشهر انتقاد داشته‌اند.

حسن موسوی، شاعر و روزنامه‌نگار ساکن خرمشهر علاوه بر انتشار شعر در روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های محلی، سابقه همکاری با هفته‌نامه یادگاری به سردبیری کوروش کرم‌پور و سردبیری شماره اول هفته‌نامه گویش در شهرستان خرمشهر را در کارنامه دارد. او درباره شماره اول هفته‌نامه گویش در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «بنای نشریه گویش به مدیر مسئولی محمدرضا دانیاری بر نقد ، تحلیل و بررسی مسائل استان است. گویش قرار است چالش‌های پیش روی استان را واکاوی و تحلیل کند.»

رئوف دلفی، شاعر و بازیگری‌ست که سابقه همکاری با انجمن شعر آبادان، انجمن نمایش و انجمن سینمای جوان آبادان را دارد. او در چند فیلم از جمله مستند «خواب‌های فرانسوی» به کارگردانی علی رمضانی ایفای نقش کرده است.

حسن موسوی دو هفته پیش و به دنبال ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمد‌جعفر پوینده و بازداشت تعدادی از اعضای کانون نویسندگان ایران، با انتشار مطلبی با عنوان «باز هم گرفتند و بردند و زدند» در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام خود، به سیاست‌های امنیتی جمهوری اسلامی در مورد مراسم بزرگداشت نویسندگان کشته شده در قتل‌های زنجیره‌ای پرداخته و دولت ایران را با نظام‌های توتالیتر مقایسه کرده بود.

در سال‌های گذشته شاعران و نویسندگانی چون فاطمه اختصاری، مهدی موسوی، محمد‌رضا حاج رستم بگلو و محمد‌رضا عالی پیام به دنبال فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، انتشار عکس در این شبکه‌ها یا انتشار شعر، به جرم «توهین به مقدسات و نشر اکاذیب« از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و دادگاهی شده‌اند.

فاطمه اختصاری و مهدی موسوی با حکم دادگاه انقلاب تهران در مجموع به ۲۰ سال زندان و ۱۹۸ ضربه شلاق محکوم شده‌اند، محمد‌رضا حاج رستم‌ بگلو هم با سپردن وثیقه ۷۰ میلیون تومانی، از شعبه دوازدهم دادیاری کرج آزاد شد. اختصاری و موسوی پیش از اجرای حکم و حاج رستم بگلو بعد از آزادی موقت، ایران را ترک کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *