آتنا دائمی برای دومین بار در دادسرای اوین تفهیم اتهام شد

روز سه شنبه ۲۸ دی‌ماه، آتنا دائمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، برای دومین بار جهت رسیدگی پرونده جدید به دادسرا منتقل و با حضور وکیل خود تفهیم اتهام شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح روز گذشته، آتنا دائمی جهت رسیدگی به پرونده جدید از بند نسوان زندان اوین به دادسرای اوین اعزام و اتهامات “ممانعت از اجرای حکم” و “توهین به مأموران در حال اجرای حکم” به وی تفهیم شد.

یک منبع مطلع درباره گزارش مأموران سپاه در پرونده خانم دائمی به خبرنگار تارنگار حقوق بشر در ایران گفت: «مأمور زنی که برای بازداشت این فعال مدنی به منزلش مراجعه کرده بود، اقرار کرده که به دلیل آنکه آتنا قصد پاره کردن حکم را داشته، مجبور به ضرب و شتم وی شده؛ درحالی‌که این مأمور زن اصلاً حکمی در دست نداشته است.»

به گفته این منبع مطلع، خانم دائمی در خصوص “اتهام ممانعت از اجرای حکم” در این جلسه اعلام داشته است: «این مأموران حکم و کارت شناسایی نشان نداده‌اند و با لباس شخصی و صورت پوشیده و همراه با خشونت وارد منزل ما شدند؛ من هم برای جلوگیری از تشنج به پلیس ١١٠ زنگ زده‌ام.»

این منبع مطلع در ادامه افزود که اتهامات “توهین به رهبری”، “توهین به مسئولان نظام” و “ضرب و شتم مأموران” از پرونده جدید این فعال مدنی حذف شده است.

آتنا دائمی پیش‌تر در روز ۲۹ آذرماه به شعبه چهارم دادسرای شهید مقدس در زندان اوین منتقل و “اتهامات توهین به رهبری”، “توهین به مسئولان نظام”، “نشر اکاذیب”، “ممانعت از اجرای حکم و ضرب” و “شتم مأمور در هنگام اجرای حکم” به وی تفهیم گشته بود.

خانواده خانم دائمی مستندات این اتهام جدید را فیلمی می‌داند که به‌طور غیرقانونی و بدون اجازه خانواده‌اش در حین بازداشت او گرفته شده است.

آتنا دائمی چند روز پس از انتقالش به زندان اوین طی نامه‌ای از بند زنان این زندان علاوه بر شرح نحوه بازداشت توأم با تخلف و بدرفتاری مأموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و ضرب و شتم خود در حین بازداشت، گفت که او و خانواده‌اش از مأموران به اجرای احکام دادسرای اوین شکایت کرده‌اند.

منبع مطلع در پایان مصاحبه با تارنگار حقوق بشر در ایران با اشاره به این شکایت گفت: «آتنا و وکیلش نسبت به عدم رسیدگی به شکایت خانواده دائمی از رفتار خشونت‌آمیز مأموران سپاه در روز بازداشت اعتراض کرده‌اند و بازپرس در جواب گفته که یک بار دیگر آتنا شکایت خود را در برگه دفاعیاتش بنویسد و تحویل دهد.»

از سویی دیگر، دو خواهر و همسر خواهر آتنا دائمی به نام‌های انسیه دائمی، هانیه دائمی و حسین فاتحی، نیز طی احضاریه‌ای که صبح ۷ دی‌ماه، به‌دست آنها رسیده بود، «جهت پاره‌ای از توضیحات» به شعبه چهارم دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین احضار شدند و به آنان اعلام شده که چهارم بهمن‌ماه به همراه قرار کفالت و یا وثیقه برای تفهیم اتهام این شعبه مراجعه کنند.

آتنا دائمی، فعال مدنی، روز ششم آذرماه بدون دریافت احضاریه کتبی برای اجرای حکم هفت سال حبس تعزیری از سوی مأموران سپاه ثارالله بازداشت شد؛ بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی تا آن زمان احضاریه‌ای از سوی اجرای احکام زندان دریافت نکرده بود.

آتنا دائمی، نخستین بار در بیست و نهم مهرماه سال ۹۳ بازداشت و در ۲۶ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ با تودیع وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از بند زنان زندان اوین (نسوان) آزاد شد.

این فعال مدنی در تاریخ ٢٣ اسفندماه سال ٩٣ در دادگاهی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «توهین به رهبری»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» و «اختفای ادله جرم»، به ۱۴ سال زندان محکوم شد؛ رأی صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به هفت سال کاهش پیدا کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.