عدم امکانات کافی در محل حادثه پلاسکو؛ خبرنگاران حاضر به بیماری ریوی دچار شدند

به دلیل کمبود امکانات در محل حادثه پلاسکو و عدم دسترسی به ماسک تصفیه هوا سه تن از خبرنگارانی که برای اطلاع‌رسانی در جریان حادثه پلاسکو در منطقه حاضر بودند، به بیماری‌های ریوی دچار شده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پیمان یزدانی، روشن نوروزی و حمید حاجی پور در حساب‌های کاربری توییتر خود نوشته‌اند که در پی حضور در محل حادثه پلاسکو به دلیل آسیب‌های وارده، باید در بیمارستان بستری شوند.

روشن نوروزی در مورد نتیجه تست ریه‌اش توضیح داد که نتیجه آزمایش‌ها نشان داده است تنها یک سوم از حجم ریه او کار می‌کند.

پیش‌تر امید محدث، دیگر خبرنگار حاضر در منطقه نیز به دلیل عوارض حاصل از استنشاق گازهای سمی در بیمارستان بستری شده بود.

زیتون دراین‌باره نوشته است؛ طی جریان آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو پزشکان نسبت به تنفس گازهای حاصل از سوختن ویسکوز هشدار داده بودند.

ویسکوز یا پنبه نسوز ماده‌ای صنعتی است که به عنوان عایق ساختمان‌های فولادی به کار می‌رود. بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل خطرات ناشی از استفاده از ویسکوز و سرطان‌زا بودن آن، استفاده از این ماده صنعتی را ممنوع کرده‌اند. در ایران نیز از هفت سال پیش استفاده از ویسکوز ممنوع است. هرچند چنین ممنوعیتی در زمان ساخت ساختمان پلاسکو، تعریف نشده بود.

پیش بینی شده بود که ساعت‌ها حضور در محل آواربرداری، بدون استفاده از ماسک‌های مخصوص تصفیه هوا، تمامی حاضران را در معرض بیماری‌های تنفسی قرار خواهد داد.

پس از پایان آواربرداری ساختمان پلاسکو اعلام شده بود تمامی آتش‌نشانانی که در عملیات امدادرسانی به حادثه پلاسکو حضور داشتند از خدمات درمانی مربوط به بیماری‌های ریوی و تست‌های تنفسی در بیمارستان لقمان بهره‌مند خواهند شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *