صدور حکم حبس و تبعید برای شش فعال سیاسی و مدنی در اندیمشک

دو فعال حقوق زنان و چهار فعال مدنی و سیاسی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» در دادگاه انقلاب دزفول به زندان و حبس در تبعید محکوم شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه، «علی‌محمد جهانگیری»، «شاپور رشنو»، «عزت الله جعفری»، «اشرف رحیم خانی»، «زینب کشوری» و «علی نجاتی» در دادگاهی به ریاست قاضی موسوی محاکمه شدند و حکم این فعالان روز چهارشنبه سوم خرداد ماه ابلاغ شده است.

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با رادیو فردا عنوان کرد که این شش نفر پیش‌تر در شهریورماه سال ۱۳۹۴ در ارتباط با فعالیت‌های «کتاب‌سرای مادر» در اندیمشک بازداشت شده بودند، اما پس از چند ماه زندان با قرار وثیقه آزاد شدند.

علی‌محمد جهانگیری، فعال مدنی که سابقه زندان در دوران دهه ۶۰ را نیز دارد به چهار سال حبس در زندان یزد محکوم شده است. شاپور رشنو، فعال ملی مذهبی، به یک سال حبس در زندان شیراز و عزت‌الله جعفری، فعال مدنی نیز به یک سال زندان در کرمان محکوم شده است.

دیگر افراد مرتبط با این پرونده اشرف رحیم خانی و زینب کشوری، فعال حقوق زنان و از مدیران کتابسرای مادر هستند که به ترتیب به یک سال زندان و سه ماه حبس قابل تبدیل به جریمه محکوم شده‌اند.

این منبع مطلع افزود: «کتابسرای مادر فعالیتی علنی و رسمی در راستای افزایش آگاهی زنان داشت. این کتابسرا در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد و علاوه بر توزیع کتاب بین زنان، از صاحب‌نظران و کارشناسان برای برگزاری سخنرانی و کارگاه های آموزشی دعوت می‌کرد.»

طبق این گزارش علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه، نیز به شش ماه زندان محکوم شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.