بازداشت سه شهروند بهایی در استان گلستان جهت اجرای حکم حبس

روز جاری، ماموران امنیتی، با مراجعه به منزل سه شهروند بهایی، در شهرستان گرگان، آنان را بازداشت و جهت اجرای حکم محکومیت به زندان منتقل نمودند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۶، مژده ظهوری، فرحناز تبیانیان و مریم دهقان یزدلی، شهروندان بهایی ساکن گرگان، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان منتقل شدند.

در جلسه دادگاهی که پیش‌تر برای این سه شهروند بهایی تشکیل شد، مژده ظهوری و فرحناز تبیانیان هر کدام به یک سال و نه ماه زندان و مریم دهقانی یزدلی به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع به بهایی نیوز گفت: «ماموران امنیتی شهر گرگان تا کنون خانم‌ها مژده ظهوری، مریم دهقانی و فرحناز تبیانیان را بازداشت کرده‌اند و این احتمال وجود دارد افراد دیگری نیز امروز بازداشت شوند.»

این سه شهروندان بهایی پیش‌تر در تاریخ ۲۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به صورت دسته جمعی بازداشت شدند و با احکام سنگین ١١سال، ۹ سال و ۶ سال زندان روبرو بودند.

خانم مژده ظهوری پیش‌تر نیز در تاریخ سه شنبه ۳ دی ماه ۹۲ توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات گرگان بازداشت و منزل وی مورد تفتیش قرار گرفته بود.

مژده ظهوری همسر فرهاد فهندژ یکی از زندانیان بهایی در رجایی شهر می‌باشد که پس از گذشت نزدیک به چهار سال دوران محکومیت ده ساله خود را در این زندان می‌گذراند. فرهاد فهندژ به همراه پنج شهروند بهایی دیگر در مهرماه ۱۳۹۱ در گرگان بازداشت و در زندان رجایی شهر دوران تبعید در زندان خود را می‌گذراند.

همچنین فرحناز تبیانیان همسر فرهمندثنایی یکی دیگر از زندان تبعیدی از گرگان در زندان رجایی شهر می‌باشد که وی نیز دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر می‌گذراند.

کاملیا بیدلیان شهروند بهایی ساکن مینودشت گنبد در استان گلستان نیز در تاریخ چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ جهت اجرای حکم یک سال و شش ماه خود به زندان منتقل شد و همچنین همسر وی نوید معلم توسط ماموران امنیتی در تاریخ ‌شنبه ۲۲اسفند ۱۳۹۵ مقابل محل کسب خود توسط ماموران امنیتی استان گلستان بازداشت و به زندان منتقل شده است.

پیشتر ۲۲ شهروند بهایی در استان گلستان در دادگاه اول به ۱۹۳ سال زندان محکوم شدند که پس از اعلام حکم دادگاه تجدید نظر فرح تبیانیان، پونه ثنایی، مونا امری حصاری، بهنام حسنی، پریسا شهیدی، مژده ظهوری، پریوش شجاعی، هنا عقیقیان( گرگان)، شهره صمیمی( مینودشت)، بیتا هدایتی، وثاق سنایی و هنا کوشکباغی( گنبد کاووس) به ۱ سال و ۹ ماه زندان روفیا پاکزادان، سودابه مهدی نژاد، میترا نوری، شیوا روحانی، هوشمند دهقان، مریم دهقان، نازی تحقیقی ( گرگان) کاملیا بیدلیان و نوید معلم (مینودشت) هر کدام به ۱ سال و شش ماه زندان محکوم شدند .

همچنین تینا موهبتی که پیشتر به یک سال و نه ماه زندان محکوم شده بود حکم وی ابطال و به جریمه نقدی سه میلیون تومانی محکوم شده است.

حکم دادگاه تجدید نظر شهنام جذبانی(مینودشت) و شیدا قدوسی(گرگان) که هر کدام به ١١سال زندان محکوم شده اند ابلاغ نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.