آرش صادقی؛ اعزام به بیمارستان طالقانی و بازگرداندن به زندان اوین بدون رسیدگی درمانی

آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، صبح روز جاری به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس از ساعاتی، مجدداً به زندان بازگردانده شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی، زندانی سیاسی که در پی اعتصاب غذاهای طولانی از بیماری‌های جسمی متعددی رنج می‌برد، امروز سی خردادماه جهت انجام معاینات پزشکی به بیمارستان طالقانی اعزام گردید، اما به دلیل عدم حضور پزشک متخصص مربوطه رسیدگی‌های لازم صورت نگرفت.

در پی عدم معاینه آرش صادقی توسط پزشک متخصص، این زندانی سیاسی به پیشنهاد سایر پزشکان، به بخش اورژانس بیمارستان منتقل شد. پرستاران بخش اورژانس بیمارستان پس از مطالعه پرونده آرش صادقی، متوجه گردیدند که هیچ‌گونه تست پزشکی در پرونده‌اش ثبت نشده است لذا انجام معاینات لازم در بخش اورژانس نیز به دلیل تکمیل نبودن پرونده ناقص ماند.

پیش‌تر تارنگار حقوق بشر در ایران از مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی این زندانی سیاسی خبر داده و نوشته بود؛ گمان می‌رود که مفقود شدن اسناد و سوابق پزشکی این زندانی سیاسی جهت به تعویق انداختن درمان وی صورت گرفته باشد.

تکمیل نبودن پرونده پزشکی آرش صادقی، نتیجه عدم ارسال و پیگیری پرونده پزشکی او از سمت مسئولین زندان صورت گرفته است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی، پس از اعتصاب غذا، وزن وی به ۵۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده و کلیه راست او تا ۷۰% و کلیه چپ نیز تا ۲۰% از بین رفته است؛ قلب وی نیز در زمان اعتصاب غذا دچار آریتمی و همچنین به دلیل ابتلا به آسم باید روزانه سه بار از اسپری تنفسی استفاده کند.

با توجه به عدم حضور پزشک متخصص در زندان طی ماه‌های گذشته، معاینات و درمان‌های لازم روی این زندانی سیاسی صورت نگرفته و وی طی روزهای اخیر از مراجعه به بهداری انصراف داده است.

پزشکان از پنج ماه پیش برای آرش صادقی دستور رسیدگی و معاینه گوارش، معده، قلب و کلیه توسط پزشک متخصص را صادر کرده‌اند اما ضابطین سپاه از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به عمل آورده و این انتقال را مشروط به ضوابطی کرده‌اند که از سوی این زندانی پذیرفته نشده است.

گفتنی است؛ پزشکان بهداری چندی پیش برای آرش صادقی به دلیل فقر شدید پروتئین در بدن، سرم پروتئین تجویز کرده‌اند و تزریق این سرم باید تحت مراقبت‌های ویژه و در بیمارستان انجام شود اما تاکنون این امر به دلیل مخالف مسئولان و ضابطین سپاه محقق نشده است.

طبق گفته پزشکان، در صورت تداوم فقر پروتئین در بدن، کلیه، قلب و کبد این زندانی سیاسی بیشتر آسیب می‌بیند و می‌بایست برای وی سرم پروتئین تجویز شود ولی ازآنجاکه بدن آرش صادقی ضعیف شده است، احتمال می‌رود در هنگام تزریق سرم خون لخته شود؛ بنابراین این تزریق باید در بیمارستان و تحت مراقبت‌های ویژه صورت بگیرد و امکان انجام آن در بهداری وجود ندارد.

این زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در پی محرومیت از رسیدگی پزشکی، مبتلا به عفونت ریه گشته و بیماری مننژیت وی به آسم تبدیل شده است. از سویی دیگر، علاوه بر ازکارافتادن یکی از کلیه‌های وی، معده او همچنان خونریزی دارد و این مسئله باعث شده که دیگر قادر به خوردن غذای زندان نباشد.

همچنین پزشکان بهداری زندان از ابتلای آرش صادقی به کولیت روده خبر داده‌اند که به دلیل عدم رسیدگی درمانی هم‌اکنون در وضعیت پیشرفته‌ای قرار دارد.

آرش صادقی که پیش‌تر در پی بازداشت مجدد همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، پس دیدار با دادستان و قول کتبی وی برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده گلرخ ایرایی، ۱۸ بهمن‌ماه اعتصاب غذای خود را برای دومین بار متوقف کرد؛ این زندانی سیاسی پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان انتقال یافت اما پس از ساعاتی بار دیگر با مخالفت نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

این اقدامات مسئولین و ضابطین سپاه در حالی صورت گرفته است که به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت، خطر مرگ این زندانی سیاسی را تهدید می‌کند.

مقامات قضایی پیش‌تر، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت، روز یکشنبه سوم بهمن‌ماه از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.