مرگ چهار نفر براثر ابتلا به بیماری هاری در شمال سیستان و بلوچستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: از ۶۷۵ مورد حیوان گزیدگی در شمال سیستان و بلوچستان، ۴ نفربر اثر ابتلا به بیماری هاری فوت کردند.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، دکتر اکبری زاده گفت: وجود سگ‌های ولگرد در داخل شهربه یک معضل تبدیل‌شده و خطرات بیماری هاری مردم را تهدید می‌کند.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد افراد حیوان گزیده در شمال استان، نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود دو برابر افزایش داشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در ادامه از مردم خواست در صورت گزیده شدن بلافاصله با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی واکسن هاری دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: هاری بیماری مهلک ویروسی است که از طریق گاز گرفتن حیوانات آلوده مخصوصاً سگ به انسان منتقل و پس از ۴ تا ۷ روز منجر به مرگ فرد بیمار می‌شود.

اکبری زاده تصریح کرد: بیماری هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می‌کند، ایجاد می‌شود. ویروس هاری در بزاق پنهان‌شده و معمولاً توسط گاز گرفتن حیوان یا انسان آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین راه انتقال این ویروس، از راه گازگرفتگی است، اما از طریق راه‌هایی مانند دستگاه گوارش، مخاط و پوست  نیز انتقال پیدا می‌کند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.