اجرای حکم اعدام دستکم سه زندانی در کرج و بندرعباس

طی روز های اخیر دستکم سه زندانی با اتهامات قتل عمد و مواد مخدر در زندان های رجایی شهر و بندرعباس اعدام شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۶ تیر ماه حکم اعدام یک زندانی با هویت «منصور محمودی» از سالن ۵ بند ۲، در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

همچنین روز یکشنبه ۲۵ تیر ماه دو زندانی در زندان مرکزی بندرعباس با اتهامات مربوط به مواد مخدر به طناب دار آویخته شدند.

هویت این دو زندانی که از سوی سازمان حقوق بشر ایران «ناصر خسروی» ۴۵ ساله اهل فخر آباد شهر اردبیل و «هاشم قنبرلو» ۴۱ ساله اهل مشگین شهر اردبیل احراز شده است.

این دو زندانی در یک پرونده مشترک با اتهام ۶ کیلو ۷۰۰ گرم شیشه به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام این زندانیان در حالی صورت گرفته است که رسانه‌های داخلی از بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و کاهش مجازات اعدام از سوی مجلس خبر داده‌اند؛ بر اساس این اخبار، نمایندگان مجلس از قوه قضائیه خواسته بودند تا پایان زمان بررسی این طرح از اعدام دست‌کم پنج هزار زندانی محکوم به اعدام در رابطه با مواد مخدر خودداری کند؛ بااین‌حال قوه قضائیه در عمل به این مطالبه نمایندگان بی‌اعتنایی کرده است.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، پیش‌ازاین با انتشار اولین گزارش جامع خود از وضعیت حقوق بشر ایران، درباره شمار اعدام‌ها ابراز نگرانی کرد و اعلام داشت که این تعداد در سطح «هشداردهنده» است.

از سویی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل نیز در بخشی از گزارش سالیانه خود عنوان داشته که چنانچه کشور چین با ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت را در آمار در نظر نگیریم، شمار اعدام‌ها با حکم قضایی در ایران، ۵۵ درصد کل موارد ثبت‌شده در جهان است.

این سازمان همچنین تأکید کرده است که بسیاری از اعدام‌شدگان، «زیر شکنجه» به «جرائم» نسبت داده‌شده «اعتراف کرده‌اند» و مواردی وجود دارد که فرد به جرایمی که اساساً پس از بازداشت او رخ‌داده‌اند، اعتراف کرده‌است.

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.