بازداشت شیما بابایی و پدرش ابراهیم بابایی در دفتر پلیس امنیت تهران

شیما بابایی، «فعال مدنی»، و پدرش «ابراهیم بابایی»، زندانی سیاسی سابق، پس از حضور در دفتر پلیس امنیت تهران بازداشت شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۸ مردادماه در صفحه اینستاگرام شیما بابایی نوشته شده است: «ستوان رفیعی که مسئول پرونده بوده به پدر شیما که جانباز جنگی است توهین می‌کند و همراه چند تن از ماموران دیگر با وى درگیر می‌شوند، هم اکنون همراه با مامورین، شیما و پدرش را فرستاده‌اند به دادسرا.»

گفتنی است در تاریخ ۱۸ تیرماه، شیما بابایی پس از مراجعه به دادسرای اوین متوجه می‌شود که حکم صادرشده برای وی بدون ابلاغ و مهلت اعتراض، به اجرای احکام اوین ارسال شده است.

بازپرس پرونده در پاسخ به اعتراض این فعال مدنی اعلام کرده که «طبق قانون به محکومین امنیتی حکم کتبی ابلاغ نمی‌کنیم».

این بازپرس همچنین برگه‌ای به وی تحویل داده که در آن عنوان شده «برای شیما بابایی قرار تعلیق تعقیب صادر شده است».

لازم به توضیح است شیما بابایی در بهمن‌ماه سال گذشته برای ارائه آخرین دفاعیات به شعبه سوم دادسرای اوین احضار و پس از مراجعه به این مکان، شش اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «نشر اکاذیب در فضای مجازی»، «توهین به رهبری»، «توهین به سران»، «ارتباط با بیگانه و رسانه‌های خارج از کشور» به وی تفهیم شد.

این فعال مدنی تنها فرصت دفاع از یکی از این اتهامات را پیدا کرد. مسئولان قضایی طی این جلسه اعلام کردند که وی تنها می‌تواند از اتهام «تبلیغ علیه نظام» دفاع کند و برای سایر اتهامات «به‌اندازه کافی مستندات موجود است.»

شیما بابایی، فعال مدنی ۲۳ ساله، ۵ خرداد ۹۵ بازداشت و پس از ۸ روز بازجویی در بند دو الف، در تاریخ ۱۲ خردادماه با قرار وثیقه صد میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

این دانشجوی مهندسی عمران یکی از فعالان مدنی است که در تجمعات صلح‌آمیز لاستیک دنا و زندان اوین شرکت کرده بودند.

شیما بابایی پس از آزادی با قرار وثیقه، تاکنون چندین بار از سوی «دفتر پیگیری وزارت اطلاعات» احضار و مورد بازجویی قرارگرفته است.

همچنین دکتر ابراهیم بابایی، پدر این فعال مدنی، از زندانیان سیاسی پیشین و جانباز ۴۵% جنگ است که در سال ۸۸ بازداشت و به مدت پنج سال در زندان اوین محبوس بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.