«تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی»؛ اتهامات مطرح‌شده برای محمد رسول‌اف

محمد رسول‌اف، فیلمساز ایرانی، به «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، وزارت اطلاعات طی بازجویی ها اتهامات محمد رسول‌اف را «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان کرده است.

به گفته شرکت فرانسوی آ.ار.پ که پخش فیلم‌های آقای رسول‌اف را برعهده دارد، این اتهامات می‌تواند تا شش سال حبس مجازات داشته باشد.

پیش از این کاوه فرنام، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «لِرد» به کارگردانی محمد رسول‌اُف، از ضبط گذرنامه آقای رسول‌اُف به هنگام ورود به ایران خبر داده بود.

فیلم لِرد محصول مشترک ایران و جمهوری چک، تصویرگر جامعه ایران در مواجه با فساد، سرکوب و تبعات اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ است. این فیلم خردادماه امسال توانست جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن را به دست آورد.

مضمون و پرداخت داستان فیلم «لرد» مانند ساخته‌های دیگر آقای رسول‌اف انتقادی و تند است و در آن برخی مناسبات فسادآلود در امور اداری ایران نمایش داده می‌شود. در فیلم همچنین برای اولین بار اشاره‌هایی ضمنی به شرایط زندگی بهاییان در ایران می‌شود.

به گفته تهیه‌کننده مشترک فیلم «لِرد»، این فیلم پس از طی مراحل قانونی تهیه شده و به همین دلیل اتفاق اخیر پرسش‌هایی را درباره علت اصلی توقیف گذرنامه آقای رسول‌اُف مطرح کرده است.

محمد رسول‌اف در پی رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در اسفندماه همین سال در منزل جعفر پناهی، فیلمساز دیگر ایرانی، به همراه او، بازداشت و پس از محاکمه در آذرماه سال ۱۳۸۹ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که حکم زندان او بعدها به یک سال تقلیل پیدا کرد.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مدتی بعد و در پی نمایش فیلم «دست‌نوشته‌ها» این کارگردان ایرانی را در فرودگاه متوقف کرده و لوازم شخصی و گذرنامه وی را ضبط کردند.

آقای رسول‌اُف بعد از نمایش موفقیت‌آمیز فیلم لِرد در جشنواره کن دو بار بدون مشکل به ایران برگشته بود.

آخرین ساخته او «لِرد» هم تاکنون در ایران به نمایش عمومی درنیامده و مسئولان جشنواره فیلم فجر نیز از نمایش آن در دوره گذشته این رویداد خودداری کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *