صدور حکم جمعاً ۲۸ سال حبس تعزیری برای سه زندانی سیاسی

دادگاه انقلاب تهران مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی را جمعاً به ۲۸ سال حبس تعزیری و تبعید محکوم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۶، ۱۱ و ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

مجید اسدی و محمدبنازاده امیرخیزی علاوه بر حبس به ترتیب به ۲ سال تبعید به برازجان در استان بوشهر و نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان نیز محکوم گشتند.

این زندانیان سیاسی در تیرماه از زندان رجایی شهر به محل شعبه شش دادسرای زندان اوین اعزام و تفهیم اتهام شده بودند.

مجید اسدی و پیام شکیبا، دو فعال دانشجویی و محمد بنازاده امیرخیزی، پس از چهار ماه حبس و بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین، در خردادماه سال جاری به زندان رجایی شهر انتقال یافتند.

محمد بنازاده امیرخیزی پس از چند روز نگهداری در قرنطینه زندان رجایی شهر به اندرزگاه چهار منتقل شده است و مجید اسدی و پیام شکیبا در حال حاضر به ترتیب در اندرزگاه ۱ و ۲ این زندان به سر می‌برند.

محمد بنازاده امیرخیزی، از زندانیان سیاسی سابق و از بازاریان سرشناس تهران، پیش‌تر در تاریخ ۹ آذر ۸۸ بازداشت شده و مدتی را در بند ۲۰۹ و سپس در زندان رجایی شهر گذرانده است.

این زندانی سیاسی از بیماری‌های متعددی ازجمله پروستات و مشکلات عصبی مانند افسردگی شدید، اختلال خواب و فراموشی رنج می‌برد.

مجید اسدی به بیماری‌های التهاب حاد ستون فقرات و دستگاه گوارش مبتلا است و در تماس‌های خود از زندان عنوان داشته که از درد شدید در ناحیه کمر رنج می‌برد.

مجید اسدی در سی‌ام بهمن‌ماه ۹۵ از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود واقع در کرج دستگیر شد.

مأموران پس از بازرسی محل زندگی، تعدادی از وسایل خصوصی آقای اسدی را نیز ضبط کرده‌اند.

مجید اسدی ۳۴ ساله، پیش‌تر به دلیل فعالیت سیاسی بازداشت شده بود. این فعال دانشجویی سابق دانشگاه علامه طباطبایی تهران نخستین بار ۱۳ تیرماه ۱۳۸۷ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از حدود سه ماه با سپردن وثیقه آزاد شد. او در اسفندماه ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به چهار سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شد و ۱۳ مهرماه ۱۳۹۰ این فعال دانشجویی برای تحمل حبس به بند ۳۵۰ اوین منتقل و نهایتاً ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ با پایان دوران محکومیتش آزاد شد.

پیام شکیبا، عضو اسبق انجمن اسلامی دانشگاه زنجان و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی، چهارم اسفندماه در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از دلایل بازداشت این دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تاکنون اطلاعی به دست نیامده است.

گفتنی است که وی عارضه شدید میگرن رنج می‌برد و شرایط زندان وضعیت وی را وخیم‌تر می‌سازد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.