بستری شدن علیرضا گلیپور در بیمارستان/ پایان اعتصاب غذا

علیرضا گلیپور، زندانی سیاسی، پس از ۵۴ روز در هفته جاری به اعتصاب خود پایان داده است و در حال حاضر به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بیمارستان نگهداری می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، علیرضا گلی پور که از ۲۰ مهرماه در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود، ۱۹ آذرماه با قول مساعدت مسئولین اعتصاب خود را متوقف کرده است.

این زندانی سیاسی که سابقه بیماری‌های حاد جسمی را دارد، در پی اعتصاب غذای طولانی‌مدت وضعیت جسمانی‌اش وخیم گشته و حملات صرع در وی افزایش یافته است.

علیرضا گلیپور، متولد۱۳۶۵، ساکن تهران و دانشجوی مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه ۱۳۹۱ از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. او از زمان بازداشت تا اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ از حق داشتن وکیل محروم بوده است. اولین جلسه دادگاه او در روز ۲۱ تیرماه ۱۳۹۴ تشکیل شد، جلسه بعدی که قرار بود در تاریخ ۲۵ آبان ماه امسال برگزار شود به زمان دیگری موکول شد. این جلسه نهایتا در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. علیرضا گلیپپور ۲۶ اردیبهشت همان سال به ۳۹ سال و ۹ ماه حبس و ۱۷۳ ضربه شلاق محکوم شد، حکمی که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان قابل اجرا است.

وکیل علیرضا گلیپور از کاهش حکم زندان موکلش هم خبر داد و گفت: «اتهامات ایشان، خروج غیرقانونی از کشور و افشاگری اطلاعات محرمانه داخل کشور همچون نطنز هسته‌ای است که نماینده دادستان، اشد مجازات را درخواست کرده بود. از حکم ۳۹ سال زندانی که داده بودند با توجه به ماده ۱۳۴ بالاترین میزان حکم یعنی ۱۵ سال قابل اجرا بود. ما تسلیم به رای شدیم و تجدید نظرخواهی نکردیم. این هم پیشنهاد من بود به موکلم و گفتم که اگر تجدیدنظر خواهی بکنیم و حتی دیوان هم برویم حکم نمی‌شکند. چون تسلیم به رای شده بودیم سه سال از حکم را کم کردند و حکم موکلم شد ۱۲ سال.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *