بازداشت همسر رضا شهابی و دستکم ۵۰ تن از فعالین مدنی مقابل وزارت کار/ آزادی با اخذ تعهد

روز جاری همسر رضا شهابی و دستکم ۵۰ تن از فعالین مدنی در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به وضعیت رضا شهابی مقابل وزارت کار دست به تجمع زدند که با برخورد نیروهای امنیتی رو به رو شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز پنجم دی‌ماه نیروهای امنیتی ربابه رضایی، همسر رضا شهابی و شماری از فعالین مدنی و کارگری (۱۰ زن و ۴۱ مرد) معترض را به دلیل تجمع اعتراضی اشان در مقابل وزارت کار بازداشت کردند.

گفته می‌شود که نیروها ضمن بازداشت این فعالین اقدام به ضرب و شتم آنان نیز کرده‌اند.

این بازداشت‌شدگان پس از ساعاتی با تعهد آزادشده‌اند.

رضا شهابی پیش تر با درخواست آزادی بی‌قید و شرط اعلام اعتصاب غذا کرد و روز پنجم مهر در پی وعده‌های یک مقام امنیتی مبنی بر رسیدگی به خواسته هایش، پس از ۵۰ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد اما تا کنون اقدامی برای رسیدگی به پرونده وی نشده و همچنین از حق درمان نیز محروم مانده است.

این فعال کارگری طی هفته های اخیر دوبار دچار سکته شده است.

صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.

دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.

پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.

رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.