گزارشی از وضعیت وخیم جسمانی سمانه نوروز مرادی

سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، با وجود بیماری‌های متعدد همچنان از حق دریافت مرخصی و حتی خدمات درمانی محروم است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سمانه نوروز مرادی روز دوشنبه نهم تیرماه و پس از چندین بار درخواست، با چشم‌بند و دستبند جهت درمان به بیمارستان منتقل شد اما مسئولین بیمارستان به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی از پذیرش او سر باز زدند و اعلام کردند که ایشان باید جهت درمان به بیمارستان امام خمینی منتقل و هر چه سریعتر در این بیمارستان بستری شود. اما به‌دنبال مخالفت مسئولین زندان، این زندانی سیاسی بدون دریافت خدمات درمانی مجددا به زندان اوین منتقل شد.

گفته می‌شود میزان قند خون سمانه نوروز مرادی ۴۹۰ بوده که عدد بالایی برای بیماران مبتلا به دیابت است. از طرفی این فعال سیاسی که در دوران بازداشت به بیماری تومور سینه مبتلا شده است، بنا به توصیه پزشکان نیاز به جراحی سینه و تخلیه پستان دارد، که با وجود قند بالا امکان این جراحی نیز وجود ندارد.  

سمانه نوروزمرادی، متولد ۱۳۶۵ و فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر، شهریور ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی «کمپین بازگشت شاهزاده» توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود یک ماه بازجویی، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این فعال مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در کانال‌های معاند همچون کمپین بازگشت شاهزاده»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محاکمه و به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم طی دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد و از چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ اجرا شد.

همچنین چندی پیش این فعال سیاسی در دوران مرخصی خود ویدئویی جهت قدردانی از مردم منتشر کرد که در آن عبارت «جاوید شاه» را به کار برد. انتشار این ویدئو باعث تشکیل پرونده جدیدی با عنوان اتهامی «تبلیغ علیه نظام» برای این زندانی سیاسی شده است که احتمال تبعید و سه سال حبس را برای وی در پی دارد.

گفتنی است سمانه نوروز مرادی که پیش از بازداشت به بیماری لوپوس مفصلی مبتلا بود، در دوران بازداشت به‌دلیل محرومیت از خدمات درمانی، به عفونت و تومور سینه مبتلا شده است و تجویز داروهای خودسرانه برای این زندانی سیاسی به دلیل عدم بررسی دقیق این بیماری، باعث بروز عوارض جسمانی دیگری همچون خون‌ریزی چشمی، کیست تخمدان، سنگ کلیه، ورم روده و زخم معده برای وی شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.