گزارشی از وضعیت وخیم جسمی سهیلا حجاب در سیزدهمین روز از اعتصاب غذا

سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، که از روز ۲۸شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است، در اثر کاهش شدید فشار خون دچار بیهوشی شده و به دنبال مشکلات گوارشی ناشی از اعتصاب غذا معده وی توان پذیرش آب را نیز ندارد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سهیلا حجاب که دوران ۱۸ سال حبس خود را در زندان قرچک ورامین می‌گذراند، از تاریخ ۲۸ شهریور۱۴۰۰، در اعتراض به افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سیاسی و اعمال نفوذ بازجو و ضابطین قضایی در پرونده زندانیان سیاسی در دادگاه، دست به اعتصاب غذا زده است.

سهیلا حجاب که در سیزدهمین روز از اعتصاب غذا با مشکل کاهش شدید فشار خون مواجه شده، پیش از شروع اعتصاب غذا نیز دچار مشکلات کلیوی شده بود، اما علیرغم دستور پزشک زندان مبنی بر نیاز به اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستانی خارج از زندان، با دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، از اعزام وی جلوگیری به‌عمل آمده است.

سهیلا حجاب در خردادماه ۱۳۹۸ بازداشت و پس از ۸ماه با تودیع قرار وثیقه ۳میلیارد تومانی به‌صورت موقت از زندان آزاد شد. وی در فروردین ۱۳۹۸ توسط قاضی مقیسه محاکمه و به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی» «تشکیل گروه در راستای حقوق زنان، درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی» به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال سیاسی پیش از آن نیز در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تکمیل پرونده به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود.

وی از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت و با اجرای این حکم پس از تحمل ۵ ماه از مجموع حبس ۲ ساله اش در زندان عادل‌آباد، مشمول عفو مشروط گردید.

سهیلا حجاب روز شنبه سوم خردادماه ۱۳۹۹ پس از پایان جلسه دادگاه تجدید نظر و در هنگام خروج از ساختمان دادگستری توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او در هنگام بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

گفتنی است این زندانی سیاسی در آبان‌ماه ۱۳۹۹، جهت تفهیم اتهام بابت پرونده جدیدی که در دوران حبس برای او گشوده شده است به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین احضار شده و از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» تفهیم اتهام شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.