گزارشی از وضعیت رضا محمدحسینی، زندان سیاسی محبوس در زندان رجائی‌شهر

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی‌شهر کرج، که در تاریخ ۸مهرماه ۱۴۰۰، به‌دنبال مثبت اعلام شدن تست کرونا، به قرنطینه این زندان منتقل شده بود، بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس برای وی باز شده است، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج تفهیم اتهام شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در جریان این جلسه بازپرسی که به‌صورت آنلاین برگزار شده است، رضا محمدحسینی به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم زندان» تفهیم اتهام و قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای وی صادر شده است.

مهدی مسکین نواز، سهیل عربی و بهنام موسیوند سه متهم دیگر این پرونده عنوان شده‌اند که از شرکت در جلسه بازپرسی خودداری کردند.

رضا محمد حسینی پیش از این نیز در شهریور ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاده محاکمه و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به سه ماه و ۵روز حبس تعزیری محکوم شد. مصداق عنوان اتهامی که آقای محمدحسینی بابت آن محاکمه شده است فایل صوتی‌ای است که این فعال سیاسی در حمایت از سهیلا حجاب، زندانی سیاسی، از داخل زندان منتشر کرده است.

رضا محمدحسینی اولین بار در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو الف زندان اوین منتقل شد. او پس از سه ماه بازجویی در بازداشتگاه این نهاد امنیتی، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

رضا محمدحسینی پس از مدتی توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام «اجتماع و تبانی»، «توهین به رهبری»، «خروج غیرقانونی از مرز»، «ورود غیرمجاز به داخل کشور» و «تمرد از دستور ماموران» در مجموع به ۱۶ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در خردادماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگرعینا تائید شد که ۷ سال از آن قابل اجراست.

گفتنی است رضا محمدحسینی با توجه به سپری کردن یک‌سوم از دوران محکومیت خود، طبق قوانین قضائی مشمول استفاده از حق آزادی مشروط است، اما علیرغم درخواست این زندانی سیاسی این امر تاکنون محقق نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.