بیانیه اتحادیه معلمان بریتانیا برای آزادی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران

اتحادیه معلمان بریتانیا با انشار بیانیه ای خواستار لغو حکم اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران) شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، متن این بیانیه که از سوی “اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران” ترجمه و منتشر شده است، در پی می آید:

اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT ) –با سیصد هزار عضو- حکم زندان دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (کانون صنفی معلمان-تهران) را که ناعادلانه و بر اساس اتهامات ساختگی می باشد محکوم می کند. آقای اسماعیل عبدی به شش سال زندان با اتهاماتی از جمله «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» محکوم شده است.

این حکم بعد از آنکه آقای عبدی زندانی و سپس از زندان آزاد شده بود، به او داده شده است. در دور اول زندانی شدن آقای عبدی اعتصاب غذای خود را شروع کرد و بعد از کمپین های همبستگی در ایران و سرتاسر جهان از طرف تشکلات کارگری و معلمان، وی بطور موقت آزاد شد. اعتصاب غذای آقای عبدی (۱۶ روز- مترجم) تا زمان آزادیش طول کشید.

حکم حبس مجدد آقای عبدی در حالی صادر می شود که سیاستهای حکومت اسلامی کلیت سیستم آموزشی و شرایط زندگی معلمان را در بحران سختی قرار داده است. بسیاری از دانش آموزان در خانواده های کم در آمد عملا از دسترسی به آموزش منع شده اند. گزارش ها نشان می دهد که سه و نیم میلیون دانش آموز از خانواده های محروم قادر به حضور در مدرسه نیستند.

در ایران علی رغم اینکه تعداد بسیار زیادی از معلمان از حقوق و آزادی های اساسی برخوردار نیستند اما تدریس خود در مدارس را ادامه داده اند. دستمزد معلمان اغلب زیر خط فقر رسمی است.

اعتراضات و اعتصابات معلمان در سرتاسر کشور در عرض چند سال اخیر آشکارا مخالفت آنها باشرایط کنونی را نشان می دهد. آنها بطور خستگی ناپذیر برای تغییر سیستماتیک این شرایط غیر انسانی،تبعیض آمیز و سرکوبگرانه مبارزه می کنند.

جمهوری اسلامی ایران در تلاش است نارضایتی ها و مطالبات معلمان را از طریق سرکوب اعتراضات آنها و حبس های طولانی مدت برای نمایندگان و فعالین معلمان به محاق بکشاند. حکم زندان برای آقای عبدی آشکارا همین موضوع را به اثبات می رساند.

اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT ) در همبستگی با اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران (IASWI ) ایستاده و بر علیه این حکم ناعادلانه زندان اعتراض می کند. در همکاری با هم و با پشتیبانی آموزش بین الملل (ای آی) تا هنگامیکه اسماعیل عبدی آزاد نشده باشد مبارزه خواهیم کرد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.