تداوم بازداشت دستکم دو تن از اعضای کانون نویسندگان

بکتاش آبتین و مزدک زرافشان، دو تن از اعضای کانون نویسندگان و از دستگیرشدگان در مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، هم چنان در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، بکتاش آبتین و مزدک زرافشان به همراه تعداد دیگری از حاضرین در مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر شهر کرج، روز جمعه ۱۲ آذرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. رضا اکوانیان و ناصر زرافشان، از دیگر بازداشت‌شدگان در این مراسم، در عصر همان روز و محمد مهدی پور شامگاه روز شنبه آزاد گشتند.

گفتنی است که بکتاش آبتینه در تماس تلفنی با خانواده‌اش، از صدور قرار وثیقه برای آزادی خبر داده اما از وضعیت مزدک زرافشان پس از دستگیری تاکنون اطلاعی به دست نیامده است.

فاطمه سرحدی زاده، عضو ۷۵ ساله کانون نویسندگان نیز از دیگر بازداشتگان در این مراسم بوده، اما اطلاعی از وضعیت وی پس از بازداشت در دست نمی‌باشد.

شایان ذکر است که روز گذشته، عفو بین الملل با اشاره به دستگیری اعضای کانون نویسندگان در هجدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان شد.

بنا به دعوت کانون نویسندگان ایران قرار بود روز جمعه ۱۲ آذر، و در سالروز قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده به دست نیروهای وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، مراسمی در گورستان امامزاده طاهر شهر کرج و بر مزار این دو قربانی قتل‌های زنجیره‌ای برگزارشود.

بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از نیروهای امنیتی با لباس شخصی به همراه تعدادی از مأموران نیروی انتظامی مسلح در ورودی گورستان امام‌زاده طاهر حضور داشته و مانع ورود کسانی شده‌اند که قصد شرکت در این مراسم را داشته‌اند.

همچنین گزارش شده که بکتاش آبتین و مزدک زرافشان حین دستگیری مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

ناصر زرافشان، نویسنده و وکیل خانواده کشته‌شدگان به همراه پسرش مزدک، بکتاش آبتین، دبیر کانون نویسندگان ایران، محمد مهدی‌پور، شاعر و فاطمه سرحدی زاده از جمله بازداشت‌شدگان بودند. ناصر زرافشان ساعتی بعد آزاد شد اما دیگران به محل نامعلومی برده شده‌اند.

در پاییز ۱۳۷۷ دست کم چهار نفر از مخالفان حکومت و روشنفکران ایرانی به قتل رسیدند. این مساله حساسیت‌ عمومی زیادی را برانگیخت و این قتل‌ها به “قتل‌های زنجیره‌ای” معروف شدند.

محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از چهره‌های کلیدی بودند که برای احیای فعالیت‌های کانون نویسندگان ایران فعالیت می‌کردند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *