بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در خصوص جلوگیری از برگزاری مراسم هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم یادبود احمد شاملو را محکوم کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مراسم یادبود احمد شاملو، شاعر نامدار ایرانی که به دعوت کانون نویسندگان ایران صورت گرفته بود، در پی ممانعت نیروهای امنیتی برگزار نشد. مأموران نیروی انتظامی با حضور در امام‌زاده طاهر محل آرامگاه احمد شاملو و بستن درهای آن امام‌زاده، اجازه ورود مدعوین به مراسم را ندادند و تعداد معدودی از افرادی را هم که موفق شده بودند خود را به این مراسم برسانند را نیز متفرق کردند.

کانون نویسندگان ایران تأیید کرده است که شماری از شرکت‌کنندگان در مراسم از جمله بکتاش آبتین، بهنام ابراهیم‌زاده، امیر حسام کشفی و جوان دیگری در حمله‌ی مأموران بازداشت شدند و دور از چشم جمعیت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

متن کامل بیانیه کانون نویسندگان ایران در پی می‌آید:

«دوم مرداد سال جاری هفدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر نامی و عضو کانون نویسندگان ایران در پشت دیوار بلند ممنوعیت مراسم و بازداشت تنی چند از حاضران گذشت و برگ دیگری بر دفتر قطور سرکوب و پایمال کردن حقوق اولیه‌ی مردمان این سرزمین افزوده شد. اگر چه در این سال‌ها فضای پلیسی – امنیتی جزء جدایی‌ناپذیر چنین مناسبت‌هایی بود، با این همه گرد آمدن بر مزار شاعر یکسر ممنوع نبود و در فرصت‌هایی، همواره آمیخته‌ به کشمکش با ماموران، مراسم کمابیش اجرا می‌شد؛ اما در دو سال اخیر حلقه‌‌ی محاصره و منع را چنان تنگ کرده‌‌اند که همان روزن خرد نیز بسته شده است.

سال گذشته درهای گورستان را قفل زدند و امسال نیمه‌‌ی یکی از آنها را باز گذاشتند و بیش از هر دوره‌ی دیگر گورستان و اطراف آن را از ماموران انباشتند و جلوی ورود اعضای کانون و دوستداران شاملو را گرفتند. برای دوستداران احمد شاملو (الف. بامداد) حضور بر مزار شاعر بزرگ آزادی در سالگرد درگذشت او، بزرگداشت آزادی و شرف انسانی و تجلیل از شاعری است که هرگز گردن بر یوغ هیچ قدرتی نگذاشت. بی‌تردید چنین ممنوعیت‌هایی شاملو را از یادها نخواهد برد اما با هر نمایشش نبود آزادی را فریاد خواهد کرد. این رفتار خصمانه حتی بی نگاهی به حقوق شهروندی و مدنی، راستاراست وهن آدمی و غارت معنوی انسان است. در تن‌زدن از این دست‌اندازی به حقوق فردی و اجتماعی بود که جمعیت در برابر امر و نهی و تهدیدهای ماموران امنیتی و انتظامی خویشتندارانه بر کار و خواست خود صبوری می‌کرد.

اقدام بعدی ماموران امنیتی هجوم برای بازداشت شماری از شرکت‌کنندگان در مراسم بود. بکتاش آبتین عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و امیرحسام کشفی و جوان دیگری در حمله‌‌ی ماموران بازداشت شدند و دور از چشم جمعیت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

کانون نویسندگان ایران این برخوردهای سرکوب‌گرانه و خفقان‌ساز را محکوم می‌کند و برگزاری مراسم و گردهمایی و تجمع و اعتراض را از حقوق اساسی مردم می‌داند.

کانون نویسندگان ایران
۴ مرداد ۱٣۹۶»

 

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *