محکومان مالی، ۹۶ درصد زندانیان غیرعمد استان تهران

مدیر نمایندگی ستاد دیه تهران گفت: هم‌اکنون از جمعیت ۹۵۰ نفری زندانیانجرائم غیرعمدی استان، ۹۱۸ نفر بابت بدهی مالی ناشی از چک، مهریه و نفقه در حبس هستند.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، منوچهر رحمانی، روابط عمومی ستاد دیه کشور، با اشاره به آمار زندانیان جرایم غیرعمد استان تهران گفت: هم‌اکنون تهران ۹۵۰ محکوم واجد شرایط دارد که  ۱۵ نفر زن هستند و جرم همه این زنان بدهی ناشی از چک است.
مدیر ستاد دیه تهران بابیان افزایش آمار بدهکاران مالی در استان یادآور شد: متأسفانه امروز ۹۶ درصد جمعیت غیرعمد کشور را بدهکارانی ناشی از صدور چک یا تعهد مهریه تشکیل می‌دهند که این امر بیش ازآن‌که نیازمند راهکارهای قانونی باشد به فرهنگ‌سازی در میان مردم نیاز دارد.
رحمانی اظهار کرد: به دلیل ندانستن قانون یا اطلاعات ناقص از عواقب برخی مقررات بانکی یا فقر فرهنگی در میان جمعی از خانواده‌های ایرانی فقط  در تهران ۷۰۲ نفر بابت ناتوانی در پرداخت چک‌های بدون پشتوانه، ۱۸۳ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه‌های نامتعارف و ۳۴ نفر هم به علت نفقه در حبس به سر می‌برند.
طبق گزارش های قبلی تارنگار حقوق بشر در ایران، سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور، اظهار کرده بود: استان فارس با ۲۳۱ مددجو، استان‌های اصفهان و تهران هرکدام با ۱۸۲ محکوم و در رتبه‌های بعدی گیلان و مازندران هرکدام با ۱۷۹ بدهکار میزبان بیشترین زندانی مهریه هستند. استان‌های خراسان شمالی تنها با ۱۵ زندانی، ایلام با ۲۲ محبوس و خراسان جنوبی با ۲۳ دربند مستمند کمترین زندانیان مهریه را در آمار کشوری به خود اختصاص داده‌اند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.